Historia 1919-1945

W wyniku Powstania Wielkopolskiego, Poznańskie przechodzi pod polską administrację, a Golenhofen znów staje się Golęczewem. Na początku lat 20-tych większość niemieckich osadników wyjeżdża do Niemiec, sprzedając gospodarstwa Polakom z różnych regionów Polski. Kilkanaście niemieckich rodzin zostaje, częściowo asymilując się z polską ludnością. Według relacji mieszkańców, stosunki między dawnymi kolonistami a Polakami były poprawne, a nawet przyjazne.

We wsi powstają polskie organizacje. Od 1921 roku działa polska ochotnicza straż pożarna (jej prezesem był Walenty Siennicki, zamordowany przez Niemców podczas II wojny). W 1922 roku powstało kółko rolnicze, wspólne z Zielątkowem (długoletni prezes – Julian Wygachiewicz; wykonane na podwórzu gospody zdjęcie przedstawia 10-lecie organizacji).

Symbolem odnowienia polskości Golęczewa była figura Matki Boskiej, postawiona w 1928 roku – z okazji 10-lecia niepodległości – w centralnym punkcie wsi.

To zdjęcie przedstawia niezidentyfikowaną uroczystość. Z prawej budynek studni.

W 1939 roku zaczęła się niemiecka okupacja. Podczas II wojny św. część polskich mieszkańców zostaje przymusowo wysiedlona, a ich domy zajmują Niemcy (prawdopodobnie – część to rodziny dotychczasowych mieszkańcow; a część – zupełnie obcy przybysze z innych stron).

Kilku Polaków ginie w czasie wojny w różnych okolicznościach – ich śmierć upamiętnia tablica pod figurą NMP. Sama figura zostaje w obawie przed zniszczeniem przez Niemców zdemontowana i ukryta w stodole Wygachiewiczów.

Zobacz wpisy

1928: tak przebiegała uroczystość odsłonięcia figury NMP

11 listopada, w symboliczną 10 rocznicę odzyskania niepodległości, miała miejsce w Golęczewie wyjątkowa uroczystość. Odnaleziona w archiwum warszawskiej „Gazety Świątecznej” relacja Juliana Wygachiewicza (wydanie z 20 stycznia 1929 r.) barwnie opisuje jej przebieg. Gospodarz domu na Tysiąclecia 2a, ogrodnik i aktywny działacz kółka rolniczego, był jednym z pierwszych Polaków, którzyCzytaj dalej „1928: tak przebiegała uroczystość odsłonięcia figury NMP”

Lata 30-te: golęczewskie panny przed szkołą

Przed nami wyjątkowo piękna, nastrojowa fotografia. Przed golęczewską szkołą stoją dwie młode dziewczyny. Postawiony na początku XX wieku budynek jest w doskonałym stanie, przed późniejszymi zniekształceniami i przebudowami. Szkoła tonie w bujnej zieleni. Takie było Golęczewo! W centrum zdjęcia pozują nastolatki – Zdzisława Wygachiewicz(-Sroka) i Maria Walkowiak. Zbliżenie kadru ukazujeCzytaj dalej „Lata 30-te: golęczewskie panny przed szkołą”

Dworzec: otwarcie wystawy z dokumentami kolejowymi

W niedzielę 4 września br., podczas imprezy „Historia z nocy się wyłania”, w poczekalni golęczewskiego dworca zostały odsłonięte gabloty z kopiami archiwalnych dokumentów, odnalezionych podczas remontu stacji w 2018 r. Dokumenty na swój specyficzny, urzędowy sposób opisują rzeczywistość, w której funkcjonowały. Poniżej prezentuję kilka z nich, głównie pochodzących z latCzytaj dalej „Dworzec: otwarcie wystawy z dokumentami kolejowymi”

Album rodziny Durdel

Rodzina Durdel mieszkała w Golęczewie od 1905 do 1945 roku. Mieszkający w Niemczech Manfred Durdel udostępnił nam zdjęcia ze swojego rodzinnego albumu. Na fotografiach oglądamy wieś z perspektywy jednej z tych niemieckich rodzin, które w okresie międzywojennym przyjęły polskie obywatelstwo i pozostały w Golęczewie. Najstarsze z kolekcji zdjęcie pochodzi zCzytaj dalej „Album rodziny Durdel”

Album rodziny Rosinger

Rodzina Rosinger przybyła do Golęczewa prawdopodobnie w 1905 roku, z dalekiego Szemlak pod Aradem w ówczesnych Węgrzech (dziś to zachodnia część Rumunii). Dzięki fotografiom, udostępnionym przez Leszka Tamma, prawnuka Petera i Kathariny Rosinger, mamy niezwykłą okazję zajrzeć do życia codziennego naszej wsi w latach trzydziestych i początku lat 40-tych XXCzytaj dalej „Album rodziny Rosinger”

1925: koncesja na wyszynk dla golęczewskiej gospody

Przed wojną, tak jak i teraz, trzeba było uzyskać pozwolenie na wyszynk napojów wyskokowych. Zachowane w poznańskim Archiwum Państwowym pismo koncesyjne zawiera szczegółowy plan pomieszczeń parteru gospody, należącej wówczas do państwa Sroków. „Niniejsze zezwolenie jest ważne litylko dla osoby, której zostaje wydane, i uprawnia do prowadzenia przedsiębiorstwa jedynie w ubikacjachCzytaj dalej „1925: koncesja na wyszynk dla golęczewskiej gospody”

1932: 10-lecie kółka rolniczego w Golęczewie

Wykonany na podwórzu Gospody pod Złotą Gwiazdą zbiorowy portret przedstawia miejscowych i przyjezdnych uczestników uroczystości 10-lecia tej ważnej dla wsi organizacji. Opis na odwrocie zdjęcia głosi: Dnia 16 X 1932 roku. Obchód dziesięciolecia kółka rolniczego w Golęczewie. P.P. (panowie) Mingnowski? z centrali, Fenrych Władysław prezes W.T.K.R. (Wielkopolskie Towarzystwo Kółek Rolniczych)Czytaj dalej „1932: 10-lecie kółka rolniczego w Golęczewie”

1933: chrzciny Romana Lamcha w „Wielkopolaninie”

Wydanie gazety „Wielkopolanin” z 31 października 1933 r. zawiera ciekawą relację z Golęczewa. Chrztowi Romana Lamcha towarzyszył zjazd narodowców, czyli członków partii Narodowa Demokracja (endecja), którzy w dużej umundurowanej grupie pojawili się na mszy w kościele w Sobocie oraz przedefilowali przez Golęczewo. Rodzina Lamchów mieszkała wówczas w domu przy ul.Czytaj dalej „1933: chrzciny Romana Lamcha w „Wielkopolaninie””

1925: Golęczewo na grafice Wilhelma Thiele

W wyniku Powstania Wielkopolskiego i traktatu wersalskiego Niemcy straciły prowincję poznańską, Pomorze Gdańskie i inne ziemie. Tak jak w powojennej Polsce, w Niemczech cały czas żywa była pamięć o utraconych „niemieckich kresach wschodnich”. Nostalgia często łączyła się z jednoznacznie deklarowaną chęcią odzyskania tych ziem – czyli zwykłym rewizjonizmem. Wyrazem tejCzytaj dalej „1925: Golęczewo na grafice Wilhelma Thiele”

Do śrutownika w gospodzie

Na zdjęciu z prawdopodobnie z końca lat 30-tych Zygmunt Kostański pozuje pod podcieniami budynku gospodarczego golęczewskiej gospody. Zdjęcie przedstawia wóz z ziarnem, przywiezionym do śrutownika znajdującym się w budynku z tyłu (śrutownik służy do śrutowania ziarna zbóż. Efektem finalnym jest śruta, przydatna jako pasza). Obecnie te podcienia są zabudowane. PrzedCzytaj dalej „Do śrutownika w gospodzie”

1926: Julian Wygachiewicz opisuje prace rolne w Golęczewie

10 stycznia 1926 r. w warszawskiej Gazecie Świątecznej ukazał się list Golęczewianina – Juliana Wygachiewicza (Tysiąclecia 2a), zawierający barwny opis ówczesnej gospodarki rolnej. To relacja z odbytej kilka miesięcy wcześniej wizyty rolników z Polesia. Poniżej treść całego artykułu. Pisownia oryginalna. Listy do Gazety Świątecznej. Z Gołęczewa pod Poznaniem. Jak gospodarująCzytaj dalej „1926: Julian Wygachiewicz opisuje prace rolne w Golęczewie”