
lata 50te – 80te XX w. – upływ czasu, a także celowe zniszczenia niemieckich śladów zacierają ślady wzorcowej wsi Golenhofen.
Przełom XX/XXI wieku – odczarowanie „niemieckiej” historii Golęczewa, publikacje na ten temat m.in. autorstwa Marii i Mariana Bajerów (nauczycieli szkoły w Golęczewie), działalność Stowarzyszenia Golęczewian, organizacja jubileuszy w 2005 r. (stulecie wsi wzorcowej) i w 2013 r. (700-lecie pierwszej wzmianki o Golęczewie).
XXI wiek – Golęczewo się zmienia, traci funkcję rolniczą – we wsi osiedlają się liczni przybysze przede wszystkim z Poznania i rośnie liczba nowych domów. Po 2010 r. zmian coraz więcej – rozwój sieci wodociągowej i gazowej, światłowód, chodniki, kanalizacja, nowe przedszkole…


Zobacz wpisy
Lata 50-te we wspomnieniach Marii Zamiary-Jędrzejczak
Pani Maria Zamiara (-Jędrzejczak), do 1966 roku mieszkała w Golęczewie na Tysiąclecia 1. Barwnie opowiada o wsi z lat swojego dzieciństwa – między innymi o bydle pędzonym na poligon, cygańskich taborach i nocnym stróżu opłacanym przez całą wieś. Zdjęcia z archiwum rodzinnego Kamili Zamiary-Franczak. Codziennie krowy z całej wsi, a…
Lata 60-te: OSP Golęczewo na pokazach
Golęczewscy strażacy na ćwiczeniach, czy może zawodach… Seria zdjęć pochodzi z lat 60-tych, najprawdopodobniej z 1963 roku. Na pierwszym dużym zdjęciu z wężem prezentuje się Jerzy Sroka z OSP Golęczewo. Pierwsza fotografia na dole przedstawia uroczysty początek pokazów przed golęczewską szkołą i podniesienie flagi. Następnie, strażacy maszerują ulicą Dworcową, na…
1997: Inauguracja GKS Golęczewo
Niedawno wspominaliśmy przedwojenny klub KS Prowincja Golęczewo, a dziś dzięki Szymonowi Koziełowi – pierwszemu kapitanowi GKS Golęczewo, możemy zaprezentować historyczne zdjęcie z pierwszego meczu drużyny pod tą nazwą. „Zdjęcie jest zrobione w dniu otwarcia boiska na Dworcowej, ledwo się zmieściliśmy w wymiarach, ze względu na zbyt mały teren wytyczony na…
1992: tornado uderza w Golęczewo
„27 sierpnia ok. godz. 14 mieszkańcy Golęczewa przeżyli chwile grozy. Wichura, burza i ulewny deszcz w ciągu kilku minut dokonały spustoszeń w wielu golęczewskich gospodarstwach” – pisała Gazeta Sucholeska. Dziś to wydarzenie rekonstruuje w fachowym ujęciu znawcy tornad – Joanna Kubiak, mieszkanka Golęczewa, od dziecka zafascynowana tymi zjawiskami pogodowymi. Trąba…
Wspomnienie: Henryka Wygachiewicz-Rewers
Niedawno zmarła Pani Henryka była najstarszą golęczewianką urodzoną w naszej wsi – w domu przy ul. Tysiąclecia 2a. Poniżej zamieszczam Jej wspomnienie, napisane przez syna – Leszka Rewersa, któremu dziękuję za zgodę na zamieszczenie tekstu. Artykuł ukazał się również w Gazecie Sucholeskiej. Kochała życie i umiała żyć… Chcę tu przywołać…
1992: Golęczewo na zdjęciach z serwisu Zabytek.pl
Zabytek.pl to serwis www udostępniający informacje o obiektach znajdujących się w ewidencji zabytków. Zawiera też karty ewidencyjne obiektów zabytkowych. W przypadku Golęczewa, są to karty z ewidencji przeprowadzonej w 1992 roku, dokumentujące stan budynków w Golęczewie wraz z ich zdjęciami. Korzystając z faktu, że karty ewidencyjne są w tzw. domenie…
1945: spis uczniów pierwszego powojennego roku szkolnego
141 pozycji liczy lista dzieci, przyjętych do golęczewskiej szkoły w niepełnym roku szkolnym 1945. Wśród uczniów są nazwiska z Golęczewa, ale także ze Złotkowa i ze Soboty. Ta lista to niezwykłe świadectwo burzliwych czasów – powrotu wsi do normalności, w czasie kiedy jeszcze trwały działania wojenne (marzec – maj 1945…
Panoramy Golęczewa z lat 50-tych
Niezwykle cenną pamiątką są zdjęcia wykonane z konstrukcji wiatraka-pompy na ul. Wodnej. Według relacji Krzysztofa Janakowskiego, autorem fotografii był nauczyciel golęczewskiej szkoły – pan Napierała, w 1956 roku. Zdjęcia pochodzą z archiwum Stowarzyszenia Golęczewian.
Dożynki w Golęczewie – zaraz po wojnie
Oto kolejne zdjęcia z archiwum rodziny Rewersów, Janakowskich i Gieremków. Tak święto plonów obchodziło Golęczewo ponad 70 lat temu (1948? 1946?). Pierwsze zdjęcie przedstawia tak zwaną banderię – odświętnie ubrany konny zastęp gospodarzy, przed budynkiem golęczewskiej gospody. Od lewej: Wg Krzysztofa Janakowskiego: Grzegorz Fijak, Marceli Grabowski, Tadeusz Janakowski; drugi od…
1958/59: na kuligu za szkołą
Zdjęcie z archiwum rodziny Janakowskich przenosi nas do zimowego Golęczewa końca lat 50-tych. Roześmiane dzieci siedzą na sankach ciągniętych przez konia. W tle widać dom przy ul. Lipowej 3 i szkołę od podwórza, sprzed przebudowy w latach 90-tych. Po prawej stronie niezachowany budynek – stodoła należąca do posesji szkolnej. Na…
Zdjęcia z archiwum Kamili Zamiara-Franczak
Kamila Franczak z domu Zamiara zgodziła się udostępnić zdjęcia z archiwum rodziny Zamiarów. Najstarsze fotografie pochodzą z lat 20-tych. Nieistniejąca już kuźnia i konstrukcja wiatraka pompy wodnej – to tylko niektóre z obiektów Golęczewa uwiecznionych na zdjęciach. Stefan Zamiara był w grupie pierwszych polskich mieszkańców, którzy zakupili domy od niemieckich…
Dworzec kolejowy w Golęczewie dawniej i dziś
W majowym numerze Gazety Sucholeskiej ukazał się artykuł o golęczewskiej stacji kolejowej, autorstwa Ryszarda Chruszczewskiego i Mariana Bajera. Dziękuję redakcji Gazety za zgodę na zamieszczenie tego tekstu na stronie. Otwarcie stacji w 1906 roku Najwyżsi rangą goście z przedstawicielami rodziny cesarskiej i rządu niemieckiego na czele, przybyli na uroczyste otwarcie…
Musisz się zalogować aby dodać komentarz.