
lata 50te – 80te XX w. – upływ czasu, a także celowe zniszczenia niemieckich śladów zacierają ślady wzorcowej wsi Golenhofen.
Przełom XX/XXI wieku – odczarowanie „niemieckiej” historii Golęczewa, publikacje na ten temat m.in. autorstwa Marii i Mariana Bajerów (nauczycieli szkoły w Golęczewie), działalność Stowarzyszenia Golęczewian, organizacja jubileuszy w 2005 r. (stulecie wsi wzorcowej) i w 2013 r. (700-lecie pierwszej wzmianki o Golęczewie).
XXI wiek – Golęczewo się zmienia, traci funkcję rolniczą – we wsi osiedlają się liczni przybysze przede wszystkim z Poznania i rośnie liczba nowych domów. Po 2010 r. zmian coraz więcej – rozwój sieci wodociągowej i gazowej, światłowód, chodniki, kanalizacja, nowe przedszkole…


Zobacz wpisy

1945: spis uczniów pierwszego powojennego roku szkolnego
141 pozycji liczy lista dzieci, przyjętych do golęczewskiej szkoły w niepełnym roku szkolnym 1945. Wśród uczniów są nazwiska z Golęczewa, ale także ze Złotkowa i ze Soboty. Ta lista to niezwykłe świadectwo burzliwych czasów – powrotu wsi do normalności, w czasie kiedy jeszcze trwały działania wojenne (marzec – maj 1945Czytaj dalej „1945: spis uczniów pierwszego powojennego roku szkolnego”

Panoramy Golęczewa z lat 50-tych
Niezwykle cenną pamiątką są zdjęcia wykonane z konstrukcji wiatraka-pompy na ul. Wodnej. Według relacji Krzysztofa Janakowskiego, autorem fotografii był nauczyciel golęczewskiej szkoły – pan Napierała, w 1956 roku. Zdjęcia pochodzą z archiwum Stowarzyszenia Golęczewian.

Dożynki w Golęczewie – zaraz po wojnie
Oto kolejne zdjęcia z archiwum rodziny Rewersów, Janakowskich i Gieremków. Tak święto plonów obchodziło Golęczewo ponad 70 lat temu (1948? 1946?). Pierwsze zdjęcie przedstawia tak zwaną banderię – odświętnie ubrany konny zastęp gospodarzy, przed budynkiem golęczewskiej gospody. Od lewej: Wg Krzysztofa Janakowskiego: Grzegorz Fijak, Marceli Grabowski, Tadeusz Janakowski; drugi odCzytaj dalej „Dożynki w Golęczewie – zaraz po wojnie”

1958/59: na kuligu za szkołą
Zdjęcie z archiwum rodziny Janakowskich przenosi nas do zimowego Golęczewa końca lat 50-tych. Roześmiane dzieci siedzą na sankach ciągniętych przez konia. W tle widać dom przy ul. Lipowej 3 i szkołę od podwórza, sprzed przebudowy w latach 90-tych. Po prawej stronie niezachowany budynek – stodoła należąca do posesji szkolnej. NaCzytaj dalej „1958/59: na kuligu za szkołą”

Zdjęcia z archiwum Kamili Zamiara-Franczak
Kamila Franczak z domu Zamiara zgodziła się udostępnić zdjęcia z archiwum rodziny Zamiarów. Najstarsze fotografie pochodzą z lat 20-tych. Nieistniejąca już kuźnia i konstrukcja wiatraka pompy wodnej – to tylko niektóre z obiektów Golęczewa uwiecznionych na zdjęciach. Stefan Zamiara był w grupie pierwszych polskich mieszkańców, którzy zakupili domy od niemieckichCzytaj dalej „Zdjęcia z archiwum Kamili Zamiara-Franczak”

Dworzec kolejowy w Golęczewie dawniej i dziś
W majowym numerze Gazety Sucholeskiej ukazał się artykuł o golęczewskiej stacji kolejowej, autorstwa Ryszarda Chruszczewskiego i Mariana Bajera. Dziękuję redakcji Gazety za zgodę na zamieszczenie tego tekstu na stronie. Otwarcie stacji w 1906 roku Najwyżsi rangą goście z przedstawicielami rodziny cesarskiej i rządu niemieckiego na czele, przybyli na uroczyste otwarcieCzytaj dalej „Dworzec kolejowy w Golęczewie dawniej i dziś”
Musisz się zalogować aby dodać komentarz.