Internet działa cuda. Dzięki wpisowi w niemieckim forum amatorów genealogii udało mi się nawiązać kontakt z potomkini kolejnej rodziny, która mieszkała w Golęczewie ponad 100 lat temu.
Dom na Dworcowej 26 jest od ponad 30 lat opuszczony. Dziś przysłonięty jest przez gęstą zieleń, jesienią przybierającą wspaniałe barwy. Przez kilkadziesiąt lat tętniło w nim życie, a od lat 20-tych zamieszkiwała go rodzina Lamch.


Piękny szachulcowy dom został zasiedlony jako jeden z pierwszych w „niemieckim” Golęczewie. Już w 1904 roku wprowadziła się tu rodzina Krügerów. To jedna z kilku osadniczych rodzin, które przybyły do naszej wsi z ówczesnego zaboru rosyjskiego.
Oto przed nami pierwszy mieszkaniec domu – Friedrich Krüger, urodzony w 1874 r. prawdopodobnie w miejscowości Synogać w Konińskiem. Fotografia pochodzi z 1935 roku.
Jego żoną była Bertha z domu Dachwitz (ur. 1874 r., Pyczek k. Liskowa, Kaliskie). Ślub brali w podkaliskim Stawiszynie. Rodzina Dachwitz zresztą też potem mieszkała w Golęczewie, niestety nie wiem w którym domu.
Rodzina Krüger po I wojnie światowej sprzedała dom w Golęczewie. Osiedlili się całkiem niedaleko – a dokładnie koło Chodzieży (Młynary, niem. Müllersfelde). Niewyraźne zdjęcie zostało zrobione prawdopodobnie tam.


Friedrich Krüger zaginął we wrześniu 1939 roku. Ostatecznie w 1942 roku uznano go za zmarłego 25 września 1939, o czym informuje to urzędowe ogłoszenie.
Pod koniec II wojny światowej rodzina Krügerów uciekła przed zbliżającym się frontem, a w wojennej zawierusze zaginęły inne archiwalne zdjęcia.
Urodzony w 1907 roku w Golęczewie Gustav (na zdjęciu w kapeluszu), syn Friedricha, osiadł w Niemczech Zachodnich.
Fotografie udostępniła Carolina Cnota z domu Eifert, prawnuczka Friedricha Krügera. Serdecznie jej za to dziękuję.

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.