1904: sikawka strażacka dla Golęczewa

Golęczewska Ochotnicza Straż Pożarna powstała w 1921 roku, ale już kilkanaście lat wcześniej wieś miała już swoją sikawkę, a mieszkańcy ubezpieczali się od pożaru. Archiwalne dokumenty pozwoliły mi ustalić, jak wyglądał model sprzętu, który był w użytku w Golenhofen.

W zachowanym w Gnieźnie archiwum Komisji Osadniczej odnalazłem dokumenty z 1904 roku, w tym rachunek za strażacką sikawkę wraz ze szczegółową specyfikacją jej wyposażenia, a także korespondencję dotyczącą ustalenia ostatecznej ceny sprzętu.

Najcenniejszą okazała się informacja, że producentem sikawki była renomowana firma Gustav Ewald z Kostrzyna nad Odrą (niem. Küstrin), a przedmiotem transakcji był model o numerze katalogowym 196. Informacje o tej firmie znalazłem w artykule na stronie www.custrin.de. Skontaktowałem się z administratorem strony, który jak się okazało, ma dostęp do katalogu wyrobów firmy Gustaw Ewald z tego czasu. W odpowiedzi na e-maila, otrzymałem skan strony z rysunkiem sikawki zakupionej dla Golęczewa (Andy Steinhauf – podziękowania!).

Poniżej tłumaczenie własne karty katalogowej (z góry przepraszam za niedoskonałość w dziedzinie fachowego słownictwa, z którym Google nie radzi sobie idealnie)

Sikawka ssąco-ciśnieniowa ze skrzynką na wodę i na resorach – nr 196—200
Wóz tej sikawki wykonany jest w całości z kutego żelaza, z wysokimi kołami, w całości na resorach, przygotowany do kierowania, z nowym wyłącznikiem sprężynowym, hamulcem dźwigniowym, końcówką węża z boku, dzwonkiem i 2 latarniami. Wyposażony w miejsca dla 4 osób, z czego dwa przednie siedzenia są gotowe do użytku jako pojemniki na sprzęt. Wałek węża jest zdejmowany i posiada uchwyty do przenoszenia, korbę na nim można odkręcić.
Akcesoria: 6-metrowy wąż ssący w 3 długościach ze złączami śrubowymi, mosiężna przyssawka z pływakiem korkowym, 5-metrowy gumowany wąż ciśnieniowy, 1 rurka spryskująca, 2 ustniki, olejarka, młotek, przeciągacz i dołączone klucze.
Dane dla sikawki nr 196
Średnica cylindra: 100 mm
Szerokość ustników: 12
Druckmannschaften (?): 8
Dostarczanie wody przy 50-55 podwójnych uderzeniach w litrach: 180-200
Rzut poziomy w metrach: 27-29
Cena: 1295 marek. Wyposażenie w dwie dysze i zawory odcinające podnosi cenę o 85 marek. Bez zaworów odcinających – o 55 marek.

Miejscem stacjonowania sikawki był wielofunkcyjny budynek na ul. Dworcowej, do dziś zwany starą remizą. Dokładniej rzecz biorąc – pomieszczenie opisane na planie jako „Spritzenhaus”.

Przynajmniej część mieszkańców wykupiła ubezpieczenie od ognia. Oto dokument z 1905 roku o dołączeniu czterech osadników do ubezpieczenia pożarowego.

Po I wojnie światowej większość niemieckich osadników sprzedała swoje gospodarstwa, a w 1921 roku powstała oficjalnie „polska” OSP. Jednak stary sprzęt pozostał, o czym możemy się przekonać na tej fotografii, pochodzącej zapewne z końca lat 20-tych lub z lat 30-tych. Strażacy prezentują tu tę samą sikawkę, zakupioną w 1904 roku.