Dworzec: otwarcie wystawy z dokumentami kolejowymi

W niedzielę 4 września br., podczas imprezy „Historia z nocy się wyłania”, w poczekalni golęczewskiego dworca zostały odsłonięte gabloty z kopiami archiwalnych dokumentów, odnalezionych podczas remontu stacji w 2018 r.

Dokumenty na swój specyficzny, urzędowy sposób opisują rzeczywistość, w której funkcjonowały. Poniżej prezentuję kilka z nich, głównie pochodzących z lat 20-tych. Za udostępnienie do skopiowania dziękuję Katarzynie Kachel, sołtysce Golęczewa. Przygotowanie grafik: Krenz Studio www.krenzstudio.pl (podziękowania). Zdjęcie z otwarcia wystawy: Gmina Suchy Las.

Telegram dotyczący kradzieży pieczęci kolei Wolnego Miasta Gdańsk

Pokwitowanie nadania pustych pojemników na mleko z Poznania do Golęczewa. Odbiorcą jest Zbiornica Mleka, czyli golęczewska spółdzielnia mleczarska funkcjonująca w oparciu o budynek zlewni mleka na ul Dworcowej.

Telegram dotyczący paszportów zwierząt domowych
Komunikat okupacyjnego zarządu kolei poznańskich. „Od 11 marca do 7 kwietnia 1940 r. konserwy owocowe i warzywne mają być dostarczane konsumentom. Ze względu na przedłużający się mróz producenci dotychczas nie mieli możliwości dystrybucji do hurtowni i sklepów. W związku z tym dostawy będą prawdopodobnie skoncentrowane w krótkim czasie. Wagony towarowe wymagane do odbioru konserw owocowych i warzywnych mają być podstawiane i obsługiwane w priorytetowej kolejności”.