Lata 30-te: golęczewskie panny przed szkołą

Przed nami wyjątkowo piękna, nastrojowa fotografia. Przed golęczewską szkołą stoją dwie młode dziewczyny. Postawiony na początku XX wieku budynek jest w doskonałym stanie, przed późniejszymi zniekształceniami i przebudowami. Szkoła tonie w bujnej zieleni. Takie było Golęczewo!

W centrum zdjęcia pozują nastolatki – Zdzisława Wygachiewicz(-Sroka) i Maria Walkowiak. Zbliżenie kadru ukazuje kolejne szczegóły. W tle stoi kilkoro zaciekawionych dzieci. Pod gankiem wejściowym wisi tablica „Szkoła (powszechna?) w Golęczewie”.

Na prawo od ganku widać oryginalne okna z półokrągłymi zwieńczeniami (przed 1918 – okna sali modlitewnej dla ewangelików). Zatem jest to zdjęcie sprzed przebudowy, w wyniku której w tym miejscu została dobudowana sala lekcyjna. Z kolei na dachu w pełnej krasie widzimy nieistniejącą już wieżę zegarową.

Zegar wskazuje dokładnie za pięć czwartą. To ta sama tarcza, która obecnie jest eksponowana w holu szkoły.

Na fotografii możemy dostrzec jeszcze więcej ciekawych szczegółów. Z lewej strony widać fragment ozdobnej studni – wygląda na to, że na daszku zamalowano już wtedy niemiecką sentencję. Zaś na prawym końcu zdjęcia widoczne są schody z cokołu figury NMP, postawionej tu w 1928 roku.