Zdjęcia z archiwum Kamili Zamiara-Franczak

Kamila Franczak z domu Zamiara zgodziła się udostępnić zdjęcia z archiwum rodziny Zamiarów. Najstarsze fotografie pochodzą z lat 20-tych. Nieistniejąca już kuźnia i konstrukcja wiatraka pompy wodnej – to tylko niektóre z obiektów Golęczewa uwiecznionych na zdjęciach.

Stefan Zamiara był w grupie pierwszych polskich mieszkańców, którzy zakupili domy od niemieckich kolonistów z Golenhofen po I wojnie światowej.

Rodzina Zamiarów kupiła gospodarstwo z kuźnią przy ul. Tysiąclecia 1. To cenne zdjęcie zostało wykonane we wnętrzu kuźni, prawdopodobnie w latach 20-tych XX w. Z lewej stoi Stefan Zamiara.

Na kolejnym zdjęciu zapewne z lat 50-tych widzimy budynek kuźni od strony pola – stoi Witold Zamiara, syn Stefana. Na pionowym zdjęciu pięknie prezentuje się brama kuźni od strony północnej. Ta fotografia pochodzi z ostatnich lat przed gruntowną przebudową budynku w latach 80-tych.

Kolejne zdjęcia przedstawiają Witolda Zamiarę. Fotografia z lat 30-tych prezentuje go w mundurze przedwojennego Wojska Polskiego, na tle konstrukcji wiatraka pompy przy ul. Wodnej.

W czasie II wojny Witold Zamiara uczestniczył na zlecenie władz okupacyjnych w przymusowych pracach na terenie biedruskiego poligonu. Na zdjęciu z tego czasu pozuje do zdjęcia pod drogowskazem, być może wracając z tych prac. Na tablicach można odczytać z lewej – Golenhofen; z prawej – Warthelager (ówczesna niemiecka nazwa Biedruska).

Ta fotografia (z lat czterdziestych?) przedstawia golęczewskie dzieci na schodach sklepu w budynku Gospody pod Złotą Gwiazdą.

Dwa zdjęcia z lat 50-tych prezentują dzieci z golęczewskiej szkoły, wraz z dyrektorem Stanisławem Celuchem.

Na zdjęciach z rodzinnych spacerów (lata 30-40-te?) możemy zobaczyć Golęczewo, jakiego dawno już nie ma. Dworcowa w stronę Zielątkowa była szeroką piaszczystą drogą, z wyraźnymi koleinami. Grupa ludzi stoi przy ogrodzeniu cmentarza. Za parą kobiet widać wieżyczkę transformatora, a z prawej budynek przy Dworcowej 61. Inaczej niż dziś wygląda zadrzewienie i ogrodzenie na placu przy figurze NMP.

Seria zdjęć o tematyce sportowej, prawdopodobnie z przełomu lat 40 i 50-tych. Dawne boisko piłkarskie było zlokalizowane w okolicy ul. Kwiatowej.

Golęczewska drużyna. Stoją: Dyzmański, Zbigniew Franczak, Macioszek, NN, NN, Witold Zamiara. Poniżej: Jan Olech, Józef Gembiak, bramkarz Woźniak oraz Marian Piwek.

Dwa zdjęcia pokazują budynek przy Tysiąclecia 2 (z datą 1906 w szczycie) – stan sprzed przebudowy. Na kolejnej fotografii za przechadzającymi się kobietami znajduje się dom przy ul. Tysiąclecia 9 – obecnie już nieistniejący.

Prawdziwym skarbem są sielskie sceny z goleczewską młodzieżą znad jeziora – Chludowskiego lub Golęczewskiego (lata 50-te?). W grupie stoją: Maryla Mińska, Bronisław Goch, Ina Sobieraj. Niżej stoją dzieci: Stefan i Ola Zamiara; a siedzą Maryla Zamiara i Lucyna Sroka.