Lata 30te: gra KS Prowincja Golęczewo

„Okiem oldboya: był taki klub” to artykuł prasowy, wspominający przedwojennych poprzedników GKS Golęczewo. Dotarł do mnie jedynie wycinek gazety, dlatego niestety nie wiem, z jakiego tytułu pochodzi. Oddajmy głos autorowi, którym był jeden z piłkarzy – Jan Macioszek.

„Któregoś dnia seniorowi poznańskich artystów-malarzy zebrało się na piłkarskie wspominki. Pokazał starą fotografię, dziś być może szokującą. Oto grupa młodych chłopców, stojących przed udziwnioną bramką, zamiast siatki obudowaną – jak widać – sztachetkami. Takie dwie bramki były przed wielu laty „ozdobą” boiska piłkarskiego w Obornikach. Drużyna zaś z fotografii pochodziła z Golęczewa. Nosiła nazwę KS Prowincja i grała w klasie C. A był to rok bodajże 1929.

Pamięć właściciela zdjęcia jest mimo upływu lat szczególna. Z wyjątkiem jednego nazwiska, skład drużyny jest mu dobrze znany. Oto w tamtych czasach grali: Henryk Zamiara (w bramce), Bronisław Sroka, Franciszek Walkowiak i Jan Gembiak (obrońcy), Witold Zamiara i Friedrich Rosinger (pomocnicy), Jan Dyzmański, Seweryn Haszkiewicz, środkowy nieznany, Adam Włosek i Józef Gembiak (napastnicy).

Wyniki spotkań z bardziej znanymi wielkopolskimi zespołami nie były dla KS Prowincja korzystne, ale właśnie one, a nie niektóre zwycięstwa, pozostały w pamięci niektórych ich uczestników. Z Wartą na przykład było aż 0:8, ale już z Czarnymi tylko 2:3, przy czym jedną bramkę zdobył lewoskrzydłowy Jan Dyzmański. Ze Spartą Oborniki też nienajgorzej, bo 2:4.

Jedno jest pewne, uprawiali piłkę nożną, dojeżdżając na mecze za własne pieniądze. Dziś to takich ze świecą szukać. Wtedy jednak – jak powiada Jan Dyzmański (na zdjęciu drugi z lewej) – nikomu nie przychodziło do głowy, aby z piłki nożnej można było wyżyć.” (jm)

Kopia wycinka z prasy, bez identyfikacji tytułu, roku i autora.

KS Prowincja na późniejszym zdjęciu (koniec lat 40tych? archiwum Kamili Zamiary-Franczak): Jan Dyzmański (1), Zbigniew Franczak (2), Jan Macioszek (3), Marek Hołoga (4), Biadała (5), Witold Zamiara (6). Poniżej: Jan Olech (7), Alojś Fabiś? (8), Józef Gembiak (9), bramkarz Woźniak (10) oraz Marian Piwek (11).

Golęczewskie boisko piłkarskie było zlokalizowane w okolicy ul. Kwiatowej (ale to zdjęcie, z archiwum Kamili Zamiary-Franczak, prawdopodobnie przedstawia boisko w Obornikach).