W tym miejscu zapraszam do dzielenia się prywatnymi starymi fotografiami wsi i jej mieszkańców. Nie pozwólmy, żeby leżały bezczynnie w szafach. Mieszkańcy i fani Golęczewa na pewno będą nimi zainteresowani. Jeśli chcesz udostępnić zdjęcia szerszej publiczności, skontaktuj się ze mną przez formularz kontaktowy. Poproszę Cię o potwierdzenie zgody na umieszczenie zdjęć na stronie www.
Album rodziny Sajnów: na Krętej podczas okupacji
Jak wyglądało życie w Golęczewie podczas niemieckiej okupacji w latach 1939-1945 z perspektywy tych Polaków, którzy nie zostali wysiedleni ze wsi? Oto uwiecznione na fotograficznej kliszy migawki z tamtego mrocznego czasu. Zdjęcia są udostępnione przez pochodzącą z Golęczewa Janinę Sajnę. Rodzice Pani Janiny – Marian i Maria Sajna, przybyli do…
Lata 50-te we wspomnieniach Marii Zamiary-Jędrzejczak
Pani Maria Zamiara (-Jędrzejczak), do 1966 roku mieszkała w Golęczewie na Tysiąclecia 1. Barwnie opowiada o wsi z lat swojego dzieciństwa – między innymi o bydle pędzonym na poligon, cygańskich taborach i nocnym stróżu opłacanym przez całą wieś. Zdjęcia z archiwum rodzinnego Kamili Zamiary-Franczak. Codziennie krowy z całej wsi, a…
Lata 60-te: OSP Golęczewo na pokazach
Golęczewscy strażacy na ćwiczeniach, czy może zawodach… Seria zdjęć pochodzi z lat 60-tych, najprawdopodobniej z 1963 roku. Na pierwszym dużym zdjęciu z wężem prezentuje się Jerzy Sroka z OSP Golęczewo. Pierwsza fotografia na dole przedstawia uroczysty początek pokazów przed golęczewską szkołą i podniesienie flagi. Następnie, strażacy maszerują ulicą Dworcową, na…
1997: Inauguracja GKS Golęczewo
Niedawno wspominaliśmy przedwojenny klub KS Prowincja Golęczewo, a dziś dzięki Szymonowi Koziełowi – pierwszemu kapitanowi GKS Golęczewo, możemy zaprezentować historyczne zdjęcie z pierwszego meczu drużyny pod tą nazwą. „Zdjęcie jest zrobione w dniu otwarcia boiska na Dworcowej, ledwo się zmieściliśmy w wymiarach, ze względu na zbyt mały teren wytyczony na…
1935: Przed stodołą Wygachiewiczów
Historyczne zdjęcie, przed historyczną stodołą. To tutaj, w bezpiecznym ukryciu rodzina Wygachiewiczów ukryła na czas okupacji figurę NMP z centrum Golęczewa, niechybnie ratując ją przed zniszczeniem przez niemieckiego okupanta. Zdjęcie zostało wykonane kilka lat przed tymi zdarzeniami – ok. 1935 roku. Nieistniejąca już stodoła stała z tyłu posesji na Tysiąclecia…
Lata 30te: gra KS Prowincja Golęczewo
„Okiem oldboya: był taki klub” to artykuł prasowy, wspominający przedwojennych poprzedników GKS Golęczewo. Dotarł do mnie jedynie wycinek gazety, dlatego niestety nie wiem, z jakiego tytułu pochodzi. Oddajmy głos autorowi, którym był jeden z piłkarzy – Jan Macioszek. „Któregoś dnia seniorowi poznańskich artystów-malarzy zebrało się na piłkarskie wspominki. Pokazał starą…
Rodzina Krüger: pierwsi gospodarze na Dworcowej 26
Internet działa cuda. Dzięki wpisowi w niemieckim forum amatorów genealogii udało mi się nawiązać kontakt z potomkini kolejnej rodziny, która mieszkała w Golęczewie ponad 100 lat temu. Dom na Dworcowej 26 jest od ponad 30 lat opuszczony. Dziś przysłonięty jest przez gęstą zieleń, jesienią przybierającą wspaniałe barwy. Przez kilkadziesiąt lat…
Lata 30-te: golęczewskie panny przed szkołą
Przed nami wyjątkowo piękna, nastrojowa fotografia. Przed golęczewską szkołą stoją dwie młode dziewczyny. Postawiony na początku XX wieku budynek jest w doskonałym stanie, przed późniejszymi zniekształceniami i przebudowami. Szkoła tonie w bujnej zieleni. Takie było Golęczewo! W centrum zdjęcia pozują nastolatki – Zdzisława Wygachiewicz(-Sroka) i Maria Walkowiak. Zbliżenie kadru ukazuje…
Album rodziny Durdel
Rodzina Durdel mieszkała w Golęczewie od 1905 do 1945 roku. Mieszkający w Niemczech Manfred Durdel udostępnił nam zdjęcia ze swojego rodzinnego albumu. Na fotografiach oglądamy wieś z perspektywy jednej z tych niemieckich rodzin, które w okresie międzywojennym przyjęły polskie obywatelstwo i pozostały w Golęczewie. Najstarsze z kolekcji zdjęcie pochodzi z…
Album rodziny Rosinger
Rodzina Rosinger przybyła do Golęczewa prawdopodobnie w 1905 roku, z dalekiego Szemlak pod Aradem w ówczesnych Węgrzech (dziś to zachodnia część Rumunii). Dzięki fotografiom, udostępnionym przez Leszka Tamma, prawnuka Petera i Kathariny Rosinger, mamy niezwykłą okazję zajrzeć do życia codziennego naszej wsi w latach trzydziestych i początku lat 40-tych XX…
Lata 30-te: małżeństwo John-Janakowska
Jak wyglądały relacje „nowych” polskich mieszkańców Golęczewa i „starych” niemieckich osadników w okresie międzywojennym? Ponoć całkiem poprawnie. Zdarzały się nawet mieszane małżeństwa – jak związek Paula Johna i Wacławy Janakowskiej. Lokalizacja fotografii to dom przy ul. Lipowej 5, który ok. 1924 roku zakupił Jan Janakowski od Georga Stiedla. Jego córka,…
Budynek gospodarczy szkoły w rozbiórce
Zbudowana na pocz. XX wieku golęczewska szkoła miała również budynek gospodarczy – częścią uposażenia nauczyciela była możliwość trzymania… świń i krów. Podczas przebudowy szkoły w latach 1994-1995 budynek został rozebrany – z tego czasu pochodzi zdjęcie. Usytuowanie budynku (Wirtschaftsgebäude) pokazuje ten szkic, pochodzący z dzieła architekta Paula Fischera – projektanta…
Lata 20-te: wielka uroczystość w Golęczewie
W pewien letni dzień w centrum wsi do zbiorowego zdjęcia stanęło ponad 100 osób – cywilów, żołnierzy, kobiet i księży. Zebranym towarzyszyło 6 sztandarów. Okazja musiała być wyjątkowa – pytanie, jaka? Cywile w większości mają rogatywki – można przypuszczać, że to weterani Powstania Wielkopolskiego. Wojskowi to niechybnie goście z Biedruska.…
1932: 10-lecie kółka rolniczego w Golęczewie
Wykonany na podwórzu Gospody pod Złotą Gwiazdą zbiorowy portret przedstawia miejscowych i przyjezdnych uczestników uroczystości 10-lecia tej ważnej dla wsi organizacji. Opis na odwrocie zdjęcia głosi: Dnia 16 X 1932 roku. Obchód dziesięciolecia kółka rolniczego w Golęczewie. P.P. (panowie) Mingnowski? z centrali, Fenrych Władysław prezes W.T.K.R. (Wielkopolskie Towarzystwo Kółek Rolniczych)…
Do śrutownika w gospodzie
Na zdjęciu z prawdopodobnie z końca lat 30-tych Zygmunt Kostański pozuje pod podcieniami budynku gospodarczego golęczewskiej gospody. Zdjęcie przedstawia wóz z ziarnem, przywiezionym do śrutownika znajdującym się w budynku z tyłu (śrutownik służy do śrutowania ziarna zbóż. Efektem finalnym jest śruta, przydatna jako pasza). Obecnie te podcienia są zabudowane. Przed…
Dożynki w Golęczewie – zaraz po wojnie
Oto kolejne zdjęcia z archiwum rodziny Rewersów, Janakowskich i Gieremków. Tak święto plonów obchodziło Golęczewo ponad 70 lat temu (1948? 1946?). Pierwsze zdjęcie przedstawia tak zwaną banderię – odświętnie ubrany konny zastęp gospodarzy, przed budynkiem golęczewskiej gospody. Od lewej: Wg Krzysztofa Janakowskiego: Grzegorz Fijak, Marceli Grabowski, Tadeusz Janakowski; drugi od…
Gustav i Margarethe Radeck na rodzinnych fotografiach
Dotychczas sylwetek właścicieli golęczewskiej Gospody pod Złotą Gwiazdą sprzed I wojny światowej można było jedynie się domyślać na archiwalnych pocztówkach. Teraz, dzięki drobnej wzmiance odnalezionej w lokalnej gazecie, stają przed nami jak żywi. Podczas poszukiwania w Internecie informacji o Gustavie Radecku natrafiłem na artykuł w lokalnej gazecie Adlershofer Zeitung z…
1958/59: na kuligu za szkołą
Zdjęcie z archiwum rodziny Janakowskich przenosi nas do zimowego Golęczewa końca lat 50-tych. Roześmiane dzieci siedzą na sankach ciągniętych przez konia. W tle widać dom przy ul. Lipowej 3 i szkołę od podwórza, sprzed przebudowy w latach 90-tych. Po prawej stronie niezachowany budynek – stodoła należąca do posesji szkolnej. Na…
Przed golęczewską kuźnią
Ulica Tysiąclecia sprzed ponad 100 laty. Pierwotny wygląd budynków z numerami 1, 2 i 3, a także grupka osadników – to wszystko możemy zobaczyć na fragmencie pocztówki z ok. 1913 roku, której skan niedawno zakupiłem. Ta fotografia jest wyjątkowa pod kilkoma względami. Po pierwsze, jest tu doskonale widoczny budynek kuźni…
1912: młodzieżowa straż ogniowa
Grupa młodzieży z Golenhofen, stojąca przed wejściem do szkoły – to Jugendwehr, coś w rodzaju „młodzieżówki straży pożarnej”. To unikalne zdjęcie jest częścią zakupionego przeze mnie skanu pocztówki z ok. 1912 roku. Chłopcy ubrani są zgodnie z ówczesną modą w „dorosłe” stroje, przez co wyglądają na dużo starszych. Trzymają flagi…
Zdjęcia z archiwum Kamili Zamiara-Franczak
Kamila Franczak z domu Zamiara zgodziła się udostępnić zdjęcia z archiwum rodziny Zamiarów. Najstarsze fotografie pochodzą z lat 20-tych. Nieistniejąca już kuźnia i konstrukcja wiatraka pompy wodnej – to tylko niektóre z obiektów Golęczewa uwiecznionych na zdjęciach. Stefan Zamiara był w grupie pierwszych polskich mieszkańców, którzy zakupili domy od niemieckich…
Niemieccy osadnicy Golenhofen
Fragmenty pocztówek z początku XX wieku. Z pewnością większość z nich to mieszkańcy wsi, niejednokrotnie dumnie ustawieni pod swoim domostwem. Możliwe, że dwukółką, sfotografowaną dwukrotnie przed gospodą, powozi Margaret Radeck. Z kolei zdjęcie pod ozdobnym ujęciem wody z grupą elegancko ubranych osób przedstawia być może uczestników wycieczki, zwiedzających wzorcowe osiedle.













Musisz się zalogować aby dodać komentarz.