Fotoarchiwum

W tym miejscu zapraszam do dzielenia się starymi fotografiami wsi i jej mieszkańców. Nie pozwólmy, żeby leżały bezczynnie w szafach. Mieszkańcy i fani Golęczewa na pewno będą nimi zainteresowani. Jeśli chcesz udostępnić zdjęcia szerszej publiczności, skontaktuj się ze mną przez formularz kontaktowy. Poproszę Cię o potwierdzenie zgody na umieszczenie zdjęć na stronie www.

Gustav i Margarethe Radeck, właściciele Gospody pod Złotą Gwiazdą, z córką Hermine. Ta unikalna fotografia z ok. 1910 roku została udostępniona przez Detlefa Trampe, wnuka Margarethe. Państwo Radeck siedzą przed gospodą, na tle drzwi do sali restauracyjnej od strony dzisiejszej ul. Tysiąclecia.

Zdjęcia z archiwum Kamili Zamiara-Franczak

Kamila Franczak z domu Zamiara zgodziła się udostępnić zdjęcia z archiwum rodziny Zamiarów. Najstarsze fotografie pochodzą z lat 20-tych. Nieistniejąca już kuźnia i konstrukcja wiatraka pompy wodnej – to tylko niektóre z obiektów Golęczewa uwiecznionych na zdjęciach.

Przejdź do tego zbioru zdjęć…

Wesele Zofii i Jana Goch, 29.04.1951. W tle nieistniejący już budynek zlewni mleka na ul. Dworcowej. Obecnie w tym miejscu jest dom mieszkalny nr 25. Zdjęcie z archiwum Stowarzyszenia Golęczewian.

Lata 60te, kulig na zapleczu szkoły od strony ulicy Bocznej. Zdjęcie z archiwum Stowarzyszenia Golęczewian.

Rodzina John – mieszkańcy domu przy ul. Lipowej 2, jedna z rodzin pochodzenia niemieckiego, które pozostały w Golęczewie po I wojnie światowej. Zdjęcie lat międzywojennych, z archiwum Stowarzyszenia Golęczewian.

Niemieccy osadnicy Golenhofen

Fragmenty pocztówek z początku XX wieku. Z pewnością większość z nich to mieszkańcy wsi, niejednokrotnie dumnie ustawieni pod swoim domostwem. Możliwe, że dwukółką, sfotografowaną dwukrotnie przed gospodą, powozi Margaret Radeck. Z kolei zdjęcie pod ozdobnym ujęciem wody z grupą elegancko ubranych osób przedstawia być może uczestników wycieczki, zwiedzających wzorcowe osiedle.