Album rodziny Sajnów: na Krętej podczas okupacji

Jak wyglądało życie w Golęczewie podczas niemieckiej okupacji w latach 1939-1945 z perspektywy tych Polaków, którzy nie zostali wysiedleni ze wsi? Oto uwiecznione na fotograficznej kliszy migawki z tamtego mrocznego czasu. Zdjęcia są udostępnione przez pochodzącą z Golęczewa Janinę Sajnę.

Rodzice Pani Janiny – Marian i Maria Sajna, przybyli do Golęczewa ok. 1938 roku. Wcześniej mieszkali w Nowym Dworze pod Zbąszyniem, przejściowo w Kaźmierzu – gdzie powędrowali za pracą. Marian był kołodziejem, w Golęczewie zatrudnił się w kuźni u Zamiary. Mieszkali w różnych miejscach – u Zamiarów w bliźniaku na Dworcowej u wylotu Strażackiej, w nieistniejącym już „długim domu” na Krętej, w kamiennym domku na Tysiąclecia, wreszcie w 1949 wybudowali własny dom na Dworcowej (po lewej za boiskiem).

Warto tu wspomnieć, że podczas okupacji Polakom nie wolno było posiadać aparatów fotograficznych. Autorką zdjęć okupacyjnych jest prawdopodobnie niemiecka sąsiadka Sajnów – Julka (Jülchen) Rosinger z Krętej 15.

Janina Sajna na Krętej w 1943 r., w tle domy Kręta 3 i Kręta 15 – jak tam było pusto!. Ciekawostką jest żuraw od studni, która niegdyś zaopatrywała w wodę istniejący tu majątek.
Zdjęcie kołodzieja Mariana Sajny przy pracy, prawdopodobnie w kuźni u Zamiarów. Z tyłu po lewej stoją żołnierze niemieccy (prawdopodobnie 1943 rok).
1943 rok,Janina Sajna u drzwi mieszkania w „długim domu” na Krętej. Wejście do lokum Sajnów znajdowało się w szczycie budynku, od tej właśnie ulicy.
Janina z matką Marią. W tle dom na Krętej 15 i nieistniejący już chlew, należący do tego gospodarstwa.
Marian Sajna podczas okupacji naprawiał sprzęt rolniczy, jako pracownik kuźni Zamiarów. Pani Janina pamięta z opowieści, że tą lokomobilą (poprzedniczką traktorów) jeździł podczas prac polowych. Na zdjęciu z 1943 r.: Marian i Maria Sajna, ich córka Janina i jej chrzestna.

Po zakończeniu okupacji, już w 1949 r. rodzina Sajnów wyprowadziła się do wybudowanego przez siebie domu na Dworcowej (za boiskiem, naprzeciw cmentarza).

Na zdjęciu Marian Sajna z synem Adamem.

A to już zdjęcie z wczesnych lat 50-tych, wycieczka szkolna z Golęczewa. Z lewej nauczyciel Stanisław Celuch, a z prawej – Leon Gomułka.

Serdecznie dziękuję Pani Janinie Sajnie za udostępnienie zdjęć i informacji.