Jak wyglądało życie w Golęczewie podczas niemieckiej okupacji w latach 1939-1945 z perspektywy tych Polaków, którzy nie zostali wysiedleni ze wsi? Oto uwiecznione na fotograficznej kliszy migawki z tamtego mrocznego czasu. Zdjęcia są udostępnione przez pochodzącą z Golęczewa Janinę Sajnę.
Rodzice Pani Janiny – Marian i Maria Sajna, przybyli do Golęczewa ok. 1938 roku. Wcześniej mieszkali w Nowym Dworze pod Zbąszyniem, przejściowo w Kaźmierzu – gdzie powędrowali za pracą. Marian był kołodziejem, w Golęczewie zatrudnił się w kuźni u Zamiary. Mieszkali w różnych miejscach – u Zamiarów w bliźniaku na Dworcowej u wylotu Strażackiej, w nieistniejącym już „długim domu” na Krętej, w kamiennym domku na Tysiąclecia, wreszcie w 1949 wybudowali własny dom na Dworcowej (po lewej za boiskiem).
Warto tu wspomnieć, że podczas okupacji Polakom nie wolno było posiadać aparatów fotograficznych. Autorką zdjęć okupacyjnych jest prawdopodobnie niemiecka sąsiadka Sajnów – Julka (Jülchen) Rosinger z Krętej 15.





Po zakończeniu okupacji, już w 1949 r. rodzina Sajnów wyprowadziła się do wybudowanego przez siebie domu na Dworcowej (za boiskiem, naprzeciw cmentarza).
Na zdjęciu Marian Sajna z synem Adamem.


Serdecznie dziękuję Pani Janinie Sajnie za udostępnienie zdjęć i informacji.
Musisz się zalogować aby dodać komentarz.