Golęczewska gospoda „Pod Złotą Gwiazdą” (Gasthaus zum goldenen Stern) to jeden z najważniejszych obiektów wzorcowej wsi Golenhofen. Tutaj spotykano się, jedzono i pito, bawiono się – a przyjezdni zatrzymywali się na noc.



Budynek gospody zawierał pomieszczenia o różnych funkcjach. Mieścił się tu sklep (Laden), bar (Schankzimmer) i bawialnia (Gesellchaftzimmer). Boczne skrzydło z osobnym wejściem od strony ul. Tysiąclecia mieściło obszerną salę restauracyjną. Budynek zawierał również pokoje dla gości (Gastzimmer).
W budynku gospodarczym przewidziano miejsca dla świń, krów i koni. Osobne pomieszczenie, z wejściem bezpośrednio pod podcienami na ul. Dworcowej, tworzyło stajnię dla przyjezdnych (Fremdenstall).
Pierwszym właścicielem gospody był Jakob Lasch, pochodzący z Kork w Badenii. Znacznie dłużej obiekt prowadził Gustav Radeck, najprawdopodobniej pochodzący z Leszna (ur. 3 X 1878). Jego żoną była Margarethe z domu Gehlhar (wywodząca się prawdopodobnie z Wągrowca). Mieli troje dzieci: Anna Hermine (ur. 1909), Hildegard Anna Klara (ur. 1911) i Gertrudis (ur. 1914).
Obok akt urodzin Anny Herminy, pod którym podpisał się własnoręcznie właściciel golęczewskiej gospody. Skan ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu.


Sala restauracyjna była miejscem uroczystości i zabaw. Strop sali był przyzdobiony malowidłem przedstawiającym orła Cesarstwa Niemieckiego, oplecionego wieńcem w barwach narodowych (biel, czerwień i czerń). Ściany udekorowano herbami (ciekawe jakimi?).
Jedna ze starych pocztówek przedstawia również kręgielnię, która mieściła się prawdopodobnie w obrębie gospody.

Oto reklama balu sylwestrowego w golęczewskiej gospodzie. Źródło: Kreisblatt des Kreises Posen-West, wydanie z 28 XII 1905 (skan – Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa).
Po I wojnie światowej Gustav Radeck sprzedał gospodę i opuścił Golęczewo. Nowym właścicielem został Roman Sroka, wieloletni sołtys Golęczewa. Jeszcze w latach 60-tych w sali restauracyjnej odbywały się zabawy.
Obecnie w dawnej gospodzie mieści się sklep spożywczy. Cała posiadłość jest od kilku lat remontowana i odnawiana przez nowych właścicieli. Dom uzyskał już nowy dach. Trzymajmy kciuki za sukces odbudowy.

Zdjęcia z 1992 r. Źródło: Zabytek.pl, domena publiczna






Oryginalna złota gwiazda, zawieszona ok. 1903 roku, w końcu 2022 r. po renowacji powróciła na swoje miejsce.
Zobacz wpisy
1906: Jules Huret i polskie chłopki w golęczewskiej gospodzie
Co dawali na obiad w Gospodzie pod Złotą Gwiazdą i jak kołysały biodrami polskie chłopki – o tym czytamy w kolejnym fragmencie reportażu Francuza Julesa Hureta z Golęczewa, z książki „De Hambourg aux marches de Pologne”. Tłumaczenie: Grzegorz Grupiński. Po wizycie w szkole (i „kościele” czyli sali modlitewnej w budynku…
Keep reading1925: koncesja na wyszynk dla golęczewskiej gospody
Przed wojną, tak jak i teraz, trzeba było uzyskać pozwolenie na wyszynk napojów wyskokowych. Zachowane w poznańskim Archiwum Państwowym pismo koncesyjne zawiera szczegółowy plan pomieszczeń parteru gospody, należącej wówczas do państwa Sroków. „Niniejsze zezwolenie jest ważne litylko dla osoby, której zostaje wydane, i uprawnia do prowadzenia przedsiębiorstwa jedynie w ubikacjach…
Keep reading1932: 10-lecie kółka rolniczego w Golęczewie
Wykonany na podwórzu Gospody pod Złotą Gwiazdą zbiorowy portret przedstawia miejscowych i przyjezdnych uczestników uroczystości 10-lecia tej ważnej dla wsi organizacji. Opis na odwrocie zdjęcia głosi: Dnia 16 X 1932 roku. Obchód dziesięciolecia kółka rolniczego w Golęczewie. P.P. (panowie) Mingnowski? z centrali, Fenrych Władysław prezes W.T.K.R. (Wielkopolskie Towarzystwo Kółek Rolniczych)…
Keep reading1903: berliński reportaż z Golęczewa w budowie
Rozmowy z bufetową w Rokietnicy, z listonoszem gdzieś koło Bytkowa, z chłopami w Sobocie – to wstęp do zakrapianej wizyty w golęczewskiej gospodzie w 1903 roku – kiedy wzorcowa niemiecka wieś była w budowie. Artykuł w „Berliner Tageblatt und Handels-Zeitung” przenosi nas w czasy germanizacji Poznańskiego. To żywa relacja, z…
Keep readingDo śrutownika w gospodzie
Na zdjęciu z prawdopodobnie z końca lat 30-tych Zygmunt Kostański pozuje pod podcieniami budynku gospodarczego golęczewskiej gospody. Zdjęcie przedstawia wóz z ziarnem, przywiezionym do śrutownika znajdującym się w budynku z tyłu (śrutownik służy do śrutowania ziarna zbóż. Efektem finalnym jest śruta, przydatna jako pasza). Obecnie te podcienia są zabudowane. Przed…
Keep readingGustav i Margarethe Radeck na rodzinnych fotografiach
Dotychczas sylwetek właścicieli golęczewskiej Gospody pod Złotą Gwiazdą sprzed I wojny światowej można było jedynie się domyślać na archiwalnych pocztówkach. Teraz, dzięki drobnej wzmiance odnalezionej w lokalnej gazecie, stają przed nami jak żywi. Podczas poszukiwania w Internecie informacji o Gustavie Radecku natrafiłem na artykuł w lokalnej gazecie Adlershofer Zeitung z…
Keep reading
Musisz się zalogować aby dodać komentarz.