Gospoda

Golęczewska gospoda „Pod Złotą Gwiazdą” (Gasthaus zum goldenen Stern) to jeden z najważniejszych obiektów wzorcowej wsi Golenhofen. Tutaj spotykano się, jedzono i pito, bawiono się – a przyjezdni zatrzymywali się na noc.

Projekt budynku odwołuje się do stylu barokowego. Zagroda obejmuje również zachowany do dzisiaj budynek gospodarczy z podcienami zwróconymi w stronę ulicy. Obecnie podcienia są zabudowane ścianą.

Budynek gospody zawierał pomieszczenia o różnych funkcjach. Mieścił się tu sklep (Laden), bar (Schankzimmer) i bawialnia (Gesellchaftzimmer). Boczne skrzydło z osobnym wejściem od strony ul. Tysiąclecia mieściło obszerną salę restauracyjną. Budynek zawierał również pokoje dla gości (Gastzimmer).

W budynku gospodarczym przewidziano miejsca dla świń, krów i koni. Osobne pomieszczenie, z wejściem bezpośrednio pod podcienami na ul. Dworcowej, tworzyło stajnię dla przyjezdnych (Fremdenstall).

Pierwszym właścicielem gospody był Jakob Lasch, pochodzący z Kork w Badenii. Znacznie dłużej obiekt prowadził Gustav Radeck, najprawdopodobniej pochodzący z Leszna (ur. 3 X 1878). Jego żoną była Margarethe z domu Gehlhar (wywodząca się prawdopodobnie z Wągrowca). Mieli troje dzieci: Anna Hermine (ur. 1909), Hildegard Anna Klara (ur. 1911) i Gertrudis (ur. 1914).

Obok akt urodzin Anny Herminy, pod którym podpisał się własnoręcznie właściciel golęczewskiej gospody. Skan ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Sala restauracyjna była miejscem uroczystości i zabaw. Strop sali był przyzdobiony malowidłem przedstawiającym orła Cesarstwa Niemieckiego, oplecionego wieńcem w barwach narodowych (biel, czerwień i czerń). Ściany udekorowano herbami (ciekawe jakimi?).

Jedna ze starych pocztówek przedstawia również kręgielnię, która mieściła się prawdopodobnie w obrębie gospody.

Oto reklama balu sylwestrowego w golęczewskiej gospodzie. Źródło: Kreisblatt des Kreises Posen-West, wydanie z 28 XII 1905 (skan – Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa).

Po I wojnie światowej Gustav Radeck sprzedał gospodę i opuścił Golęczewo. Nowym właścicielem został Roman Sroka, wieloletni sołtys Golęczewa. Jeszcze w latach 60-tych w sali restauracyjnej odbywały się zabawy.

Obecnie w dawnej gospodzie mieści się sklep spożywczy. Cała posiadłość jest od kilku lat remontowana i odnawiana przez nowych właścicieli. Dom uzyskał już nowy dach. Trzymajmy kciuki za sukces odbudowy.

Oryginalna złota gwiazda, zawieszona ok. 1903 roku, jest obecnie zdjęta do renowacji. Czekamy na jej powrót!

Zobacz wpisy

1925: koncesja na wyszynk dla golęczewskiej gospody

Przed wojną, tak jak i teraz, trzeba było uzyskać pozwolenie na wyszynk napojów wyskokowych. Zachowane w poznańskim Archiwum Państwowym pismo koncesyjne zawiera szczegółowy plan pomieszczeń parteru gospody, należącej wówczas do państwa Sroków. „Niniejsze zezwolenie jest ważne litylko dla osoby, której zostaje wydane, i uprawnia do prowadzenia przedsiębiorstwa jedynie w ubikacjach…

Keep reading

1932: 10-lecie kółka rolniczego w Golęczewie

Wykonany na podwórzu Gospody pod Złotą Gwiazdą zbiorowy portret przedstawia miejscowych i przyjezdnych uczestników uroczystości 10-lecia tej ważnej dla wsi organizacji. Opis na odwrocie zdjęcia głosi: Dnia 16 X 1932 roku. Obchód dziesięciolecia kółka rolniczego w Golęczewie. P.P. (panowie) Mingnowski? z centrali, Fenrych Władysław prezes W.T.K.R. (Wielkopolskie Towarzystwo Kółek Rolniczych)…

Keep reading

1903: berliński reportaż z Golęczewa w budowie

Rozmowy z bufetową w Rokietnicy, z listonoszem gdzieś koło Bytkowa, z chłopami w Sobocie – to wstęp do zakrapianej wizyty w golęczewskiej gospodzie w 1903 roku – kiedy wzorcowa niemiecka wieś była w budowie. Artykuł w „Berliner Tageblatt und Handels-Zeitung” przenosi nas w czasy germanizacji Poznańskiego. To żywa relacja, z…

Keep reading

Do śrutownika w gospodzie

Na zdjęciu z prawdopodobnie z końca lat 30-tych Zygmunt Kostański pozuje pod podcieniami budynku gospodarczego golęczewskiej gospody. Zdjęcie przedstawia wóz z ziarnem, przywiezionym do śrutownika znajdującym się w budynku z tyłu (śrutownik służy do śrutowania ziarna zbóż. Efektem finalnym jest śruta, przydatna jako pasza). Obecnie te podcienia są zabudowane. Przed…

Keep reading

Gustav i Margarethe Radeck na rodzinnych fotografiach

Dotychczas sylwetek właścicieli golęczewskiej Gospody pod Złotą Gwiazdą sprzed I wojny światowej można było jedynie się domyślać na archiwalnych pocztówkach. Teraz, dzięki drobnej wzmiance odnalezionej w lokalnej gazecie, stają przed nami jak żywi. Podczas poszukiwania w Internecie informacji o Gustavie Radecku natrafiłem na artykuł w lokalnej gazecie Adlershofer Zeitung z…

Keep reading