Gospoda

Golęczewska gospoda „Pod Złotą Gwiazdą” (Gasthaus zum goldenen Stern) to jeden z najważniejszych obiektów wzorcowej wsi Golenhofen. Tutaj spotykano się, jedzono i pito, bawiono się – a przyjezdni zatrzymywali się na noc.

Projekt budynku odwołuje się do stylu barokowego. Zagroda obejmuje również zachowany do dzisiaj budynek gospodarczy z podcienami zwróconymi w stronę ulicy. Obecnie podcienia są zabudowane ścianą.

Budynek gospody zawierał pomieszczenia o różnych funkcjach. Mieścił się tu sklep (Laden), bar (Schankzimmer) i bawialnia (Gesellchaftzimmer). Boczne skrzydło z osobnym wejściem od strony ul. Tysiąclecia mieściło obszerną salę restauracyjną. Budynek zawierał również pokoje dla gości (Gastzimmer).

W budynku gospodarczym przewidziano miejsca dla świń, krów i koni. Osobne pomieszczenie, z wejściem bezpośrednio pod podcienami na ul. Dworcowej, tworzyło stajnię dla przyjezdnych (Fremdenstall).

Obiekt prowadził Gustav Radeck, najprawdopodobniej pochodzący z Leszna (ur. 3 X 1878). Jego żoną była Margarethe z domu Gehlhar (wywodząca się prawdopodobnie z Wągrowca). Mieli troje dzieci: Anna Hermine (ur. 1909), Hildegard Anna Klara (ur. 1911) i Gertrudis (ur. 1914).

Obok akt urodzin Anny Herminy, pod którym podpisał się własnoręcznie właściciel golęczewskiej gospody. Skan ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Na zdjęciu Gustav i Margarethe Radeck siedzą przed drzwiami do sali restauracyjnej od ulicy Tysiąclecia. Fotografia udostępniona przez Detlefa Trampe, wnuka Margarethe.

Sala restauracyjna była miejscem uroczystości i zabaw. Strop sali był przyzdobiony malowidłem przedstawiającym orła Cesarstwa Niemieckiego, oplecionego wieńcem w barwach narodowych (biel, czerwień i czerń). Ściany udekorowano herbami (ciekawe jakimi?).

Jedna ze starych pocztówek przedstawia również kręgielnię, która mieściła się prawdopodobnie w obrębie gospody.

Po I wojnie światowej Gustav Radeck sprzedał gospodę i opuścił Golęczewo. Nowym właścicielem został Roman Sroka, wieloletni sołtys Golęczewa.

Jeszcze w latach 60-tych w sali restauracyjnej odbywały się zabawy. Na zdjęciu z tamtych czasów (arch. Stowarzyszenie Golęczewian) orszak dożynkowy przed gospodą.

W dawnej gospodzie mieści się sklep spożywczy. Cała posiadłość jest od kilku lat remontowana i odnawiana przez nowych właścicieli. Dom uzyskał już nowy dach. Trzymajmy kciuki za sukces odbudowy.

Oryginalna złota gwiazda, zawieszona ok. 1903 roku, jest obecnie zdjęta do renowacji. Czekamy na jej powrót!