Lata 60-te: OSP Golęczewo na pokazach

Golęczewscy strażacy na ćwiczeniach, czy może zawodach… Seria zdjęć pochodzi z lat 60-tych, najprawdopodobniej z 1963 roku. Na pierwszym dużym zdjęciu z wężem prezentuje się Jerzy Sroka z OSP Golęczewo.

Pierwsza fotografia na dole przedstawia uroczysty początek pokazów przed golęczewską szkołą i podniesienie flagi. Następnie, strażacy maszerują ulicą Dworcową, na miejsce pokazów – plac za torami, zwany „Łączką Szynalskiego” (tam gdzie jest obecnie tartak). Na fotografiach widzimy również drewnianą wieżę, która służyła również do suszenia węży strażackich po akcjach.

Fotografie udostępnione przez Kamilę Zamiarę-Franczak, opisy pochodzą od Zbigniewa Stawowczyka (dziękuję!).

Podniesienie flagi na szkolnym dziedzińcu
Drużyna OSP Golęczewo, prowadzi Henryk Miński na tle zabudowań Dworcowa 38
Na tle budynku Dworcowa 38 Jan Goch (ówczesny sołtys Golęczewa) Naczelnik Rejonowy OSP prowadzi defiladę w kierunku „Łączki Szynalskiego”. Za nim Pan Korek prowadzi drużynę żeńską OSP Złotniki.
Strażacy idą Dworcową, w tle stodoła i obora na Dworcowej 36 (już nieistniejące)
Drużyna OSP Golęczewo w czasie pokazu musztry. W furażerce Henryk Miński, słynął z najszybciej podawanej komendy. W tamtych czasach podanie komendy liczyło się do czasu wykonania zadania przez drużynę

„Wieża na Łączce Szynalskiego nazywana była „Wspinalnia” Na łączce wybudowany był kamienny zbiornik na wodę na czas ćwiczeń i pokazów w czasie zawodów strażackich. Znajdował się 10 metrów za krzyżem, patrząc z Dworcowej. Woda do niego pompowana była ze stawku pana Pedy przy Dworcowej 22 , wężami przełożonymi pod szynami toru kolejowego i bocznicy. Tak, mieliśmy w Golęczewie bocznicę kolejową” – wspomina Zbigniew Stawowczyk.