Przed nami widok wzorcowej wsi niemieckiej z czasów budowy, zapisany na niepozornej szklanej płytce. Niedawno wzniesione budynki są jeszcze niezamieszkałe, a przestrzeń dokoła zaskakuje pustką.
Nabyta na internetowej aukcji szklana płytka o rozmiarach 9,5 cm na 8,5 cm jest jednym z setek, a może nawet tysięcy slajdów, wydawanych seryjnie przez wyspecjalizowane wydawnictwo Theodora Benzingera w Stuttgarcie.

Slajdy były wydawane w seriach tematycznych, zwykle przedstawiały widoki miast i wsi, zabytki, przyrodę Niemiec i zagranicy. Wydawca dostarczał projektory do wyświetlania slajdów (na zdjęciu – źródło Auctionet), a także teksty z opisem widoków. Całość służyła do organizowania publicznych pokazów o roli edukacyjnej i propagandowej. Jak domyślam się, takie wykłady organizowano w różnych instytucjach i szkołach. Dwa cykle wykładów Benzingera cieszyły się szczególną popularnością: zdjęcia z tekstem Paula Rohrbacha o koloniach niemieckich, oraz dzieło Hugo Eckenera „Graf Zeppelin i jego sterowiec”.

Zdjęcie z Golęczewa zostało wykonane najprawdopodobniej latem 1903 roku, w ciekawym momencie. Przedstawia wieś wzorcową w budowie. Ukończone są jedynie budynki w najbliższym sąsiedztwie szkoły.



Musisz się zalogować aby dodać komentarz.