Wieża zegarowa

Wieża zegarowa wieńczyła budynek domu gminnego (Gemeindehaus), łączącego funkcje szkoły i kościoła. Wznosząca się nad salą modlitewną konstrukcja przykuwała uwagę z daleka, będąc najbardziej widocznym elementem panoramy Golęczewa. Wieża została rozebrana podczas przebudowy w końcu lat 30-tych XX w.

Mechanizm zegara wieżowego dostarczyła znana w całych Niemczech firma Eppner, której zakład produkcyjny mieścił się w Silberbergu w Hrabstwie Kłodzkim (dziś Srebrna Góra, powiat Ząbkowice Śląskie). Długo poszukiwałem informacji potwierdzających pochodzenie zegara ze Srebrnej Góry, aż w końcu dotarłem do katalogu reklamowego firmy Eppner z ok. 1910 roku.

Udostępniony przez redakcję portalu Zegarki i Pasja katalog realizacji Eppnera na stronie 40 zawiera zegary dostarczone do Poznania. W tej grupie są wymienione 4 kościelne i szkolne czasomierze dla Komisji Kolonizacyjnej. Z całą pewnością wśród nich był zegar dla Golęczewa.

Zegar „przepadł” bez śladu po likwidacji wieży. Nieoczekiwanie jego tarcza „odnalazła się” po kilkudziesięciu latach! W 2013 r., podczas obchodów jubileuszu 700-lecia wsi, przywiózł ją do Golęczewa pan Stefan Gomułka, syn Leona Gomułki – nauczyciela golęczewskiej szkoły, który uchronił ją przed zniszczeniem i przechował.

Zdjęcie z dnia przekazania tarczy, ze zbiorów Stowarzyszenia Golęczewian.

Historię przechowania tarczy można przeczytać w rozmowie ze Stefanem Gomułką, opublikowanej w książce „Jubileusz 700-lecia Golęczewa. Tom II” wyd. przez Stowarzyszenie Golęczewian.

Dziś tarcza stanowi cenną pamiątkę lokalnej społeczności. Po ponad 50 latach poniewierki wróciła do tego samego budynku i jest wyeksponowana we wnętrzu golęczewskiej szkoły.

Zobacz wpisy

Lata 30-te: golęczewskie panny przed szkołą

Przed nami wyjątkowo piękna, nastrojowa fotografia. Przed golęczewską szkołą stoją dwie młode dziewczyny. Postawiony na początku XX wieku budynek jest w doskonałym stanie, przed późniejszymi zniekształceniami i przebudowami. Szkoła tonie w bujnej zieleni. Takie było Golęczewo! W centrum zdjęcia pozują nastolatki – Zdzisława Wygachiewicz(-Sroka) i Maria Walkowiak. Zbliżenie kadru ukazuje…