
Dawny dom osadniczy nr 25 – dziś Dworcowa 51. Jego pierwotny projekt możemy poznać w katalogu architektonicznym Paula Fischera. Według danych z pocz. XX w., jego właścicielem był Friedrich II Hessel, pochodzący z Kaiserthal w guberni taurydzkiej w poł. Rosji, nad Morzem Azowskim. Dziś to Zołota Dołyna k. Melitopolu na południowej Ukrainie.

Panorama Golenhofen od południa pokazuje widok na ten dom od strony pól – zdjęcie z ok. 1906.

Fasada domu skrywa ciekawostkę. Ledwo czytelne napisy pod oknami to zapewne jedyne w Golęczewie pozostałości inskrypcji z przysłowiami, które zdobiły liczne budynki wzorcowej wsi. To słowa „Gottes Segen” (Boże błogosławieństwo). Więcej o tym napisie…
Zobacz wpisy
Dworcowa 51: odczytane przysłowie na fasadzie
To jedyny w Golęczewie dom, na którym zachowały się ślady napisów z czasów wzorcowej wsi niemieckiej. Teraz, dzięki pewnej broszurze, wiadomo już, co tam było napisane. Na wielu budynkach naszej wsi widniały przysłowia, które miały budować morale mieszkańców i odwiedzających wieś. Różne powiedzenia odwoływały się do chłopskiej gospodarki, patriotyzmu i religii. Ledwo widoczny napis…
Dworcowa 51: dyplom od cesarza na strychu
Z przyjemnością prezentuję znalezisko, jakiego dokonał mieszkaniec domu przy Dworcowej 51 na swoim strychu. Jest to dyplom dziękczynny, wystawiony w imieniu cesarza niemieckiego i króla pruskiego Wilhelma II w 1895 roku, z okazji 25-lecia bitwy pod Villiers. Bój pod Villiers był jednym z ważnych zwycięstw Niemców w wojnie prusko-francuskiej. „Pamiętając o krwawych laurach zdobytych…
Musisz się zalogować aby dodać komentarz.