Projekt „Historia z nocy się wyłania” – podsumowanie

W ciągu ostatnich 3 miesięcy miałem przyjemność uczestniczyć w projekcie realizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich GolęczeWianki. Poniżej moje krótkie podsumowanie tego przedsięwzięcia.

Projekt „Historia z nocy się wyłania” składał się z trzech warsztatów, odbywających się w różnych miejscach wsi. Moją rolą było zaprezentowanie opowieści historycznych, związanych z tymi miejscami. Historia naszej wsi była motywem przewodnim projektu, ale na każdym ze spotkań działa się masa ciekawych rzeczy, o których w artykule we wrześniowym Sucholeskim Magazynie, zamieszczonym na końcu strony.

Pierwsze spotkanie 2 lipca odbyło się pod „łużyckim” domem Dworcowa 57 obok szkoły. Atrakcją samą w sobie było miejsce warsztatów – podwórze przed domem, niegdyś stanowiące część golęczewskiego rynku, a dziś – teren prywatny. Podczas prezentacji starałem się przedstawić m.in. z jak licznych i odległych rejonów przybywali do Golęczewa niemieccy osadnicy. Tak jak pierwsi mieszkańcy tego domu – rodzina Arwa.
30 lipca spotkaliśmy się we wnętrzu zabytkowego budynku, określanego jako stara remiza. Przygotowanie prezentacji zmotywowało mnie do poszukiwania informacji o pierwszym wyposażeniu strażackim w Golęczewie. Udało się – dzięki temu na spotkaniu mogłem zaprezentować, jak wyglądała sikawka, zakupiona w 1904 roku do wsi. Ten sprzęt stał właśnie w tej sali.
Na dwa dni przed trzecim spotkaniem (3 września) dowiedziałem się, że mam covida. Na szczęście w sukurs przyszła technologia – prezentację nagrałem i została ona odtworzona podczas warsztatów, których miejscem był dworzec kolejowy. Kolejnym akcentem historycznym było otwarcie miniwystawy ze starymi dokumentami kolejowymi, w dworcowej poczekalni. Fot. Gmina Suchy Las.

Dziękuję za zaproszenie do tego projektu Ilonie Ciok, szefowej golęczewskich GolęczeWianek. A najlepszym podsumowaniem całości projektu niech będzie jej artykuł, który ukazał się we wrześniowym wydaniu Sucholeskiego Magazynu. Za możliwość publikacji poniższych kopii dziękuję Agnieszce Łęckiej – Redaktor Magazynu.