Dworzec

Odnowiona w 2020 r. stacja kolejowa to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Golęczewa. Wita każdego, kto wjeżdża do wsi od strony ulicy Obornickiej.

Linia kolejowa Poznań-Piła została otwarta w 1879 r. Pierwotnie nie było na niej przystanków w Golęczewie i Chludowie. Stacja Golenhofen powstała dopiero po wybudowaniu niemieckiej wsi wzorcowej – w 1907 r. Przed II wojną pełniła rolę dworca również dla Chludowa.

Zdjęcie sprzed 1918 r. – fragment pocztówki

Przed renowacją, w setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego na budynku wisiał baner, upamiętniający zdobycie stacji przez powstańców. Nastąpiło to już w pierwszych dniach powstania – Polacy starali się zapanować nad kluczowymi szlakami komunikacyjnymi, jakimi były linie kolejowe. Grafika autorstwa Elżbiety Krenz – artystki i graficzki, mieszkanki Golęczewa.

Zobacz wpisy

Golęczewo w archiwalnych rozkładach jazdy

Przystanek kolei w Golenhofen powstał w 1906 roku. Rzućmy okiem na kilka rozkładów jazdy. Pierwszy rozkład linii Posen-Belgard pochodzi z 1914 roku. Co ciekawe, 70 lat później pokonanie dystansu z Poznania do Golęczewa zajmowało więcej czasu niż „za Wilusia”. Rozkłady z lat 30, 40 i 80 ze zbiorów p. Krzysztofa…

Keep reading

Dworzec kolejowy w Golęczewie dawniej i dziś

W majowym numerze Gazety Sucholeskiej ukazał się artykuł o golęczewskiej stacji kolejowej, autorstwa Ryszarda Chruszczewskiego i Mariana Bajera. Dziękuję redakcji Gazety za zgodę na zamieszczenie tego tekstu na stronie. Otwarcie stacji w 1906 roku Najwyżsi rangą goście z przedstawicielami rodziny cesarskiej i rządu niemieckiego na czele, przybyli na uroczyste otwarcie…

Keep reading