
Odnowiona w 2020 r. stacja kolejowa to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Golęczewa. Wita każdego, kto wjeżdża do wsi od strony ulicy Obornickiej.
Linia kolejowa Poznań-Piła została otwarta w 1879 r. Pierwotnie nie było na niej przystanków w Golęczewie i Chludowie. Stacja Golenhofen powstała dopiero po wybudowaniu niemieckiej wsi wzorcowej – w 1906 r. Przed II wojną pełniła rolę dworca również dla Chludowa.
Zdjęcie sprzed 1918 r. – fragment pocztówki


Przed renowacją, w setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego na budynku wisiał baner, upamiętniający zdobycie stacji przez powstańców. Nastąpiło to już w pierwszych dniach powstania – Polacy starali się zapanować nad kluczowymi szlakami komunikacyjnymi, jakimi były linie kolejowe. Grafika autorstwa Elżbiety Krenz – artystki i graficzki, mieszkanki Golęczewa.
Zobacz wpisy
Golęczewo a Powstanie Wielkopolskie
Dlaczego nie „Powstanie Wielkopolskie w Golęczewie”? O tym za chwilę. Poniżej próba odtworzenia obrazu wydarzeń z przełomu 1918 i 1919 roku z perspektywy ówczesnego Golenhofen. Oparta na bardzo skąpych źródłach i wzmiankach w literaturze, oraz na… wyobraźni. Paderewski w Golenhofen Zacznijmy od mocnego uderzenia. W przeddzień wybuchu powstania i na…
Keep readingDworzec: otwarcie wystawy z dokumentami kolejowymi
W niedzielę 4 września br., podczas imprezy „Historia z nocy się wyłania”, w poczekalni golęczewskiego dworca zostały odsłonięte gabloty z kopiami archiwalnych dokumentów, odnalezionych podczas remontu stacji w 2018 r. Dokumenty na swój specyficzny, urzędowy sposób opisują rzeczywistość, w której funkcjonowały. Poniżej prezentuję kilka z nich, głównie pochodzących z lat…
Keep readingGolęczewo w archiwalnych rozkładach jazdy
Przystanek kolei w Golenhofen powstał w 1906 roku. Rzućmy okiem na kilka rozkładów jazdy. Pierwszy rozkład linii Posen-Belgard pochodzi z 1914 roku. Co ciekawe, 70 lat później pokonanie dystansu z Poznania do Golęczewa zajmowało więcej czasu niż „za Wilusia”. Rozkłady z lat 30, 40 i 80 ze zbiorów p. Krzysztofa…
Keep readingDworzec kolejowy w Golęczewie dawniej i dziś
W majowym numerze Gazety Sucholeskiej ukazał się artykuł o golęczewskiej stacji kolejowej, autorstwa Ryszarda Chruszczewskiego i Mariana Bajera. Dziękuję redakcji Gazety za zgodę na zamieszczenie tego tekstu na stronie. Otwarcie stacji w 1906 roku Najwyżsi rangą goście z przedstawicielami rodziny cesarskiej i rządu niemieckiego na czele, przybyli na uroczyste otwarcie…
Keep reading
Musisz się zalogować aby dodać komentarz.