1910: nowe spojrzenie na centrum Golęczewa

Pierwsze tak stare ujęcie domu przy ul. Dworcowej 61, a także budynku starej remizy. Do tego przykuwające uwagę sylwetki mieszkańców. Oto nowy nabytek, doskonałej jakości skan fragmentu starej pocztówki z ok. 1910 roku.

Powiększony kadr ze środka zdjęcia przedstawia panią z białym pieskiem, listonosza z torbą i kijem do podpierania się i oganiania od psów; pana w czapce i eleganta z rowerem oraz panią z dzieckiem. To (póki co) bezimienne postacie. Bardzo możliwe, że listonosz to ta sama osoba, wspomniana w reportażu z Golęczewa w budowie z 1903 roku.

A oto całość zdjęcia. Po prawej stronie widzimy doskonale budynek wielofunkcyjny, mieszczący m.in. piekarnię, łaźnię i garaż dla strażackiej sikawki. To najstarsze znane mi zdjęcie tzw. starej remizy – mam nadzieję, że będzie ono pomocne w przygotowaniu jej do remontu i przywróceniu do pierwotnego kształtu. W tle perspektywa ulicy Dworcowej w kierunku Zielątkowa i Rostworowa, obsadzonej młodymi drzewami.

Przyjrzyjmy się jeszcze kolejnym kadrom…

Rodzina osadników pod narożnym domem Lipowa 2. To niemal pewne, że widzimy tu gospodarza Gustawa Johna z żoną i dziećmi.
Dom Dworcowa 61. Przy furtce dziewczynka, niemal na pewno z mieszkającej tam rodziny Voigt. Warto zwrócić uwagę na drogowskaz – z lewej napis Sobota, z prawej Chludowo.

Ofiarodawcą skanu jest urodzony w Golęczewie Manfred Durdel.