Lipowa 2

Dom w reprezentacyjnym narożniku dawnego golęczewskiego rynku miał numer 16. Jego pierwszymi właścicielami byli Gustav John i Minna z d. Buth.

Jego pochodzenie jest niejasne. Według danych z ankiet osadniczych, pochodził on z Krayn koło Liegnitz (dziś – Krajów koło Legnicy). Z kolei, spis dzieci szkolnych podaje różne miejsca urodzin jego dzieci (ur. 1901 – Buchwald, Kreis Neustettin – Trzebiechowo k. Szczecinka; ur. 1902 – Sassenheim czyli Zakrzewo pod Poznaniem; ur. 1903 – Neudorf bei Bublitz, Pommern (Łozice k. Bobolic); 1904 – Baborówko k. Obornik).

Choć słupy podcieni domu są mocno nadgryzione zębem czasu, to zasadniczo budynek pozostał w kształcie sprzed stu lat.

Katalog projektowy Paula Fischera prezentuje pierwotną koncepcję budynku mieszkalnego z oborą oraz wolnostojącej stodoły.

Na zdjęciu ze starej pocztówki, przed domem zgromadziła się grupa osadników Golenhofen. Bardzo możliwe, że pod drogowskazem stoi rodzina Johnów.

Johnowie byli jedną z tych rodzin niemieckich, które po I wojnie światowej nie sprzedały gospodarstw i pozostały w Golęczewie aż do II wojny światowej.

Na tej fotografii, nad podcieniami widać doskonale napis – ludowe porzekadło, jedno z wielu golęczewskich przysłów.

„Kräht die Henne und nicht der Hahn, ist das Haus gar übel dran“

„Jeśli pieje kura, a nie kogut, dom bardzo źle na tym wyjdzie”
Zdjęcie z 1992 r. Źródło: Zabytek.pl, domena publiczna
Rysunek domu, autorstwa mieszkającej w Golęczewie artystki Elżbiety Krenz

Zobacz wpisy

Album rodziny Durdel

Rodzina Durdel mieszkała w Golęczewie od 1905 do 1945 roku. Mieszkający w Niemczech Manfred Durdel udostępnił nam zdjęcia ze swojego rodzinnego albumu. Na fotografiach oglądamy wieś z perspektywy jednej z tych niemieckich rodzin, które w okresie międzywojennym przyjęły polskie obywatelstwo i pozostały w Golęczewie. Najstarsze z kolekcji zdjęcie pochodzi z…

Keep reading

1910: nowe spojrzenie na centrum Golęczewa

Pierwsze tak stare ujęcie domu przy ul. Dworcowej 61, a także budynku starej remizy. Do tego przykuwające uwagę sylwetki mieszkańców. Oto nowy nabytek, doskonałej jakości skan fragmentu starej pocztówki z ok. 1910 roku. Powiększony kadr ze środka zdjęcia przedstawia panią z białym pieskiem, listonosza z torbą i kijem do podpierania…

Keep reading