Dawny dom nr 3/4

Nieistniejący już dom przy ul. Tysiąclecia był jednym z najstarszych we wsi. Po 1905 r. został przebudowany na mieszkalnego „bliźniaka”. Istniał do ok. 1970 r., obecnie nie ma po nim śladu.

XIX-wieczny budynek gospodarczy służył jako stodoła i obora golęczewskiego majątku. Na orientacyjnym planie zabudowań majątku jest to budynek numer 2.

Według relacji mieszkańców, na ścianie szczytowej od strony ul. Krętej widniały wykute z metalu cyfry składające się na datę: 1856 lub 1858.

Po przejęciu majątku przez Komisję Kolonizacyjną, Niemcy planowali w tym miejscu postawić dwa osobne domy dla osadników. Ostatecznie jednak stara budowla została przebudowana i dostosowana do potrzeb mieszkalnych dla dwóch osobnych rodzin. Niewątpliwie był to jeden z najskromniejszych domów we wzorcowej wsi Golenhofen.

Na planie wsi jest usytuowany jako wysunięty najdalej na północ, w stronę Chludowa (z oznaczeniem 3a/4a) – węższy prawy bok domu dochodził do ul. Krętej.

Pod nrem 3 zamieszkał Georg Grünwald pochodzący z Szemlak k. Aradu, Węgry – dziś Semlac, Rumunia.

Pod nrem 4 osiedlił się Friedrich I Arwa z Dobanovci, Slawonia-Węgry; dziś Serbia (pod Belgradem).

O rozplanowaniu zabudowań daje pojęcie ten plan, sporządzony dla potrzeb pozwolenia na budowę nowej szopy w 1926 r. (źródło: Archiwum Państwowe, Poznań)

W 1927 roku Georg Grünwald dobudował do domu nr 3 werandę od strony ogrodu. Najprawdopodobniej w 1945 roku niemieccy mieszkańcy domu opuścili Golęczewo.

Stary budynek nie posiadał wygód, podobno w latach 60-tych miał jeszcze klepisko zamiast podłogi. Golęczewianie mówili o nim żartobliwie „Merkury”, porównując do hotelu Merkury w Poznaniu – wówczas synonimu luksusu. Ok. 1970 roku został rozebrany.

Poszukuję zdjęć tego domu!

Zobacz wpisy

Ostatnie lata „Merkurego”

W XIX wieku służył jako stajnia, obora i chlew. Później – ludziom za mieszkanie, raczej w spartańskich warunkach. Dzięki wspomnieniom mieszkańców, odtwarzamy ostatnie lata żywota golęczewskiego „Merkurego”. Olbrzymi (długi na ok. 60 metrów!) gmach z polnego kamienia, kryty papą, dominował w krajobrazie tej części wsi. Datę budowy wskazywały cyfry na…

Album rodziny Sajnów: na Krętej podczas okupacji

Jak wyglądało życie w Golęczewie podczas niemieckiej okupacji w latach 1939-1945 z perspektywy tych Polaków, którzy nie zostali wysiedleni ze wsi? Oto uwiecznione na fotograficznej kliszy migawki z tamtego mrocznego czasu. Zdjęcia są udostępnione przez pochodzącą z Golęczewa Janinę Sajnę. Rodzice Pani Janiny – Marian i Maria Sajna, przybyli do…