Tysiąclecia 2a

Budynek, jako dom osadniczy numer 14, został postawiony w drugiej fazie budowy wzorcowej wsi Golenhofen, w roku 1906. Według spisu osadników, jego właścicielem był Michael Schneider, pochodzący z ówczesnych Węgier (Szemlak k. Aradu – dziś Semlac, Rumunia) – żona Katherine z domu Grünwald. W spisie dzieci szkolnych wymieniony jest August Schneider, którego troje dzieci urodziło się w różnych miejscach pod Warszawą a jedno w Odessie. Nie wiadomo, czy to ta sama rodzina.

Wcześniej w tym miejscu istniały stare domy mieszkalne, tworzące południową część dawnego Golęczewa. W ramach II etapu rozwoju wzorcowej wioski, większość z nich została zburzona, a na ich miejscu pobudowano nowe domy dla niemieckich osadników. Obecny dom na Tysiąclecia 2a stoi na miejscu budynku widocznego na zdjęciu po prawej.

Rysunek, wykonany najprawdopodobniej na podstawie zdjęcia z 1906 roku. Źródło: „Ansiedlunsgdorf Golenhofen”, H. Schwochow, 1908

Rok budowy na elewacji domu to jedyna tego rodzaju pamiątka w Golęczewie, oczywiście oprócz daty 1902 na gospodzie.

Ten fragment pocztówki z ok. 1913 roku przedstawia pierwotny stan budynku z niewielkimi podcieniami od południowej strony.

W 1921 roku od Schneidera dom zakupił Julian Wygachiewicz. Następnie własność przeszła na rodzinę Sroków. Z racji właścicieli, dom na uboczu wsi, w międzywojennej historii Golęczewa odegrał znamienną rolę, bo mieszkali w nim wybitni przedstawiciele lokalnej społeczności.

Na kolejnych zdjęciach możemy się przekonać, jak dom wyglądał kilkadziesiąt lat temu, przed dobudowaniem obecnie istniejących podcieni (czarno-białe – lata 70-te?; kolorowe z lat 90-tych). Źródło – archiwum Kamili Zamiara-Franczak.

Zobacz wpisy

1935: Przed stodołą Wygachiewiczów

Historyczne zdjęcie, przed historyczną stodołą. To tutaj, w bezpiecznym ukryciu rodzina Wygachiewiczów ukryła na czas okupacji figurę NMP z centrum Golęczewa, niechybnie ratując ją przed zniszczeniem przez niemieckiego okupanta. Zdjęcie zostało wykonane kilka lat przed tymi zdarzeniami – ok. 1935 roku. Nieistniejąca już stodoła stała z tyłu posesji na Tysiąclecia…

1928: tak przebiegała uroczystość odsłonięcia figury NMP

11 listopada, w symboliczną 10 rocznicę odzyskania niepodległości, miała miejsce w Golęczewie wyjątkowa uroczystość. Odnaleziona w archiwum warszawskiej „Gazety Świątecznej” relacja Juliana Wygachiewicza (wydanie z 20 stycznia 1929 r.) barwnie opisuje jej przebieg. Gospodarz domu na Tysiąclecia 2a, ogrodnik i aktywny działacz kółka rolniczego, był jednym z pierwszych Polaków, którzy…

Wspomnienie: Henryka Wygachiewicz-Rewers

Niedawno zmarła Pani Henryka była najstarszą golęczewianką urodzoną w naszej wsi – w domu przy ul. Tysiąclecia 2a. Poniżej zamieszczam Jej wspomnienie, napisane przez syna – Leszka Rewersa, któremu dziękuję za zgodę na zamieszczenie tekstu. Artykuł ukazał się również w Gazecie Sucholeskiej. Kochała życie i umiała żyć… Chcę tu przywołać…

1922: Julian Wygachiewicz zachęca do osadnictwa w Poznańskiem

Zaledwie rok po zakupie od Niemca domu przy Tysiąclecia 2a, pochodzący z Lubelskiego Julian Wygachiewicz napisał list do redakcji Gazety Świątecznej. Wydrukowany w wydaniu z 11 czerwca 1922 r. list to prawdziwa laurka gospodarki w Poznańskiem. Być może taki był właśnie cel Wygachiewicza (na zdjęciu – z żoną Józefą; zdjęcie…

1908: Golęczewo w rysunkach nieznanego artysty

Dawny dwór, wiatrak pompy wodnej, stara remiza – rysunki tych obiektów Golęczewa zawiera wydana w Lesznie niemiecka broszura propagandowa. Jej autorem jest H. Schwochow. „Ansiedlunsgdorf Golenhofen” to wydana dla potrzeb patriotycznego nauczania szkolnego broszura, opisująca dzieje niemieckiej kolonizacji na wschodzie. Co dla nas ważne, jest tam rozdział o niemieckiej wsi…

1926: Julian Wygachiewicz opisuje prace rolne w Golęczewie

10 stycznia 1926 r. w warszawskiej Gazecie Świątecznej ukazał się list Golęczewianina – Juliana Wygachiewicza (Tysiąclecia 2a), zawierający barwny opis ówczesnej gospodarki rolnej. To relacja z odbytej kilka miesięcy wcześniej wizyty rolników z Polesia. Poniżej treść całego artykułu. Pisownia oryginalna. Listy do Gazety Świątecznej. Z Gołęczewa pod Poznaniem. Jak gospodarują…