Tysiąclecia 2a

Budynek, jako dom osadniczy numer 14, został postawiony w drugiej fazie budowy wzorcowej wsi Golenhofen, w roku 1906. Według spisu osadników, jego właścicielem był Michael Schneider. Nie znam jego miejsca pochodzenia. W spisie dzieci szkolnych wymieniony jest August Schneider, którego troje dzieci urodziło się w różnych miejscach pod Warszawą a jedno w Odessie. Nie wiadomo, czy to ta sama rodzina.

Wcześniej w tym miejscu istniały stare domy mieszkalne, tworzące południową część dawnego Golęczewa. W ramach II etapu rozwoju wzorcowej wioski, większość z nich została zburzona, a na ich miejscu pobudowano nowe domy dla niemieckich osadników. Obecny dom na Tysiąclecia 2a stoi na miejscu budynku widocznego na zdjęciu po prawej.

Rok budowy na elewacji domu to jedyna tego rodzaju pamiątka w Golęczewie, oczywiście oprócz daty 1902 na gospodzie.

Ten fragment pocztówki z ok. 1913 roku przedstawia pierwotny stan budynku z niewielkimi podcieniami od południowej strony.

Na kolejnych zdjęciach możemy się przekonać, jak dom wyglądał kilkadziesiąt lat temu, przed dobudowaniem obecnie istniejących podcieni (czarno-białe – lata 70-te?; kolorowe z lat 90-tych). Źródło – archiwum Kamili Zamiara-Franczak.