Dawny cmentarz przy ul. Dworcowej był miejscem pochówku członków społeczności ewangelickiej od pierwszych lat istnienia wzorcowej wsi niemieckiej. Spotkałem się z informacją, że ostatnie pochówki na nim były w latach 40-tych. Z nagrobków zachowały się nieliczne resztki, nie znajdziemy tu żadnych tablic z nazwiskami. Jednak teren jest zadbany, regularnie oczyszczany z zarośli, a na Wszystkich Świętych zawsze palą się tu znicze. Ogrodzenie otaczające cmentarz jest oryginalne, sprzed ponad stulecia.
Kto pochowany jest na cmentarzu? Z dużą dozą prawdopodobieństwa – niemal wszyscy ewangelicy, zmarli w Golęczewie w latach 1905-1946. Zobacz listę.



Zobacz wpisy
„Wiejskie Cmentarze…” o Golęczewie
Oto parę słów o tym, skąd się wzięła strona goleczewo.com i pasja do historii jej autora… Na wirtualnych łamach serwisu, który wbrew nazwie bynajmniej nie ogranicza się ani do Łódzkiego, ani do cmentarzy jako takich, ukazał się materiał o naszej wsi. Dziękuję Hannie Szurczak za doskonały kontakt i możliwość opowiedzenia…
Lista zmarłych ewangelików z Golęczewa 1905-1946 – gotowa!
Rozpoczęta we wrześniu 2022 r. praca nareszcie została zakończona. Po przejrzeniu setek aktów zgonu z Golęczewa, przechowywanych w Archiwum Państwowym w Poznaniu oraz w USC w Suchym Lesie, powstała lista osób wyznania ewangelickiego – niemieckich Golęczewian, z których ostatnia – Minna John, urodzona w Baborówku w 1873 r. – zmarła…
Upamiętniliśmy golęczewskich ewangelików na cmentarzu
Dziś, 30 października 2022 r. o godzinie 17, wraz z kilkunastoma zgromadzonymi mieszkańcami wsi, dokonaliśmy skromnego uczczenia pamięci Golęczewian wyznania ewangelickiego. Na cmentarnym krzyżu zawisła lista nazwisk zmarłych w latach 1905-1922. Na ewangelickim cmentarzu na Dworcowej od dziesiątków lat nie ma już tablic z nazwiskami pochowanych. Jednak miejsce jest zadbane,…
Kto spoczywa na golęczewskim cmentarzu? Lista zmarłych 1905-1922
Na ewangelickim cmentarzu, który widzę z okna domu, nie ma żadnych nagrobków z tablicami. Od lat nie dawało mi spokoju pytanie, kto został tam pochowany. Ta lista daje w dużej mierze odpowiedź i przywraca pamięć o ludziach innego języka, którzy mieszkali w naszym Golęczewie. Kilka tygodni pracy, długie godziny spędzone…
Musisz się zalogować aby dodać komentarz.