Cmentarz

Dawny cmentarz przy ul. Dworcowej był miejscem pochówku członków społeczności ewangelickiej od pierwszych lat istnienia wzorcowej wsi niemieckiej. Spotkałem się z informacją, że ostatnie pochówki na nim były w latach 40-tych. Z nagrobków zachowały się nieliczne resztki, nie znajdziemy tu żadnych tablic z nazwiskami. Jednak teren jest zadbany, regularnie oczyszczany z zarośli, a na Wszystkich Świętych zawsze palą się tu znicze. Ogrodzenie otaczające cmentarz jest oryginalne, sprzed stulecia.

Kto pochowany jest na cmentarzu? Z dużą dozą prawdopodobieństwa – niemal wszyscy ewangelicy, zmarli w Golęczewie w latach 1905-1945. Zobacz listę.

Plan z ewidencji cmentarza w 1984 r. Ewidencja zanotowała 30 nagrobków. Źródło: Zabytek.pl, domena publiczna
Zdjęcie z 1984 r. Już wtedy na cmentarzu nie zachowały się żadne tablice z nazwiskami. Źródło: Zabytek.pl, domena publiczna

Zobacz wpisy

Upamiętniliśmy golęczewskich ewangelików na cmentarzu

Dziś, 30 października 2022 r. o godzinie 17, wraz z kilkunastoma zgromadzonymi mieszkańcami wsi, dokonaliśmy skromnego uczczenia pamięci Golęczewian wyznania ewangelickiego. Na cmentarnym krzyżu zawisła lista nazwisk zmarłych w latach 1905-1922. Na ewangelickim cmentarzu na Dworcowej od dziesiątków lat nie ma już tablic z nazwiskami pochowanych. Jednak miejsce jest zadbane,Czytaj dalej „Upamiętniliśmy golęczewskich ewangelików na cmentarzu”