Dworcowa 40

Dom jako jedyny w Golęczewie zachował starą numerację – nr 40. Według spisu osadników Golenhofen, jego pierwszym gospodarzem był Heinrich I Arwa – syn Friedricha Arwa z Dworcowej 55. Pochodzili z Dobanovci, z węgierskiej wówczas Slawonii – dziś to Serbia (pod Belgradem).

Na zdjęciu z ok. 1910 r. przed domem zgromadziła się liczna grupa dorosłych i dzieci. Przy drzewie stoi mężczyzna w kapeluszu, Porównując go z fotografią z Dworcowej 55, można przypuszczać, iż jest to Friedrich I Arwa ojciecHeinricha. W oddali nad kolejnym budynkiem widać konstrukcję wiatraka od pompy wodnej.

Kolejne zdjęcia, a także rysunki z katalogu projektów Paula Fischera, pokazują jak niewiele dzisiejszy wygląd domu odbiega od pierwotnego.

Na tym widoku od podwórza widzimy dwóch mężczyzn – z bardzo dużym prawdopodobieństwem można założyć, że to Friedrich Arwa ojciec z Dworcowej 55 i Heinrich Arwa syn. Na ścianie obory nad wejściem widać inskrypcję z przysłowiem (poniżej).

„Eine Kuh, die Gutes frißt, gibt gute Milch und guten Mist“

„Krowa, która dobrze je, daje dobre mleko i dobry obornik”
Zdjęcie z 1992 r. Źródło: Zabytek.pl, domena publiczna

Zobacz wpisy

1906: Jules Juret u Arwy na Dworcowej 40

Obszerny opis wizyty w domu osadnika pochodzącego z ówczesnych Węgier to kolejny fragment relacji francuskiego dziennikarza Julesa Hureta, z książki „De Hambourg aux marches de Pologne”. Tłumaczenie: Grzegorz Grupiński. Chociaż Francuz nie wspomina nazwiska gospodarza domu na Dworcowej 40, wiemy ze źródeł, że był nim Heinrich I Arwa (notabene syn…

Ok. 1910: widok z wiatraka pompy wodnej

Ponad sto lat temu fotograf zadał sobie trud, by po stromej drabinie golęczewskiego wiatraka pompy wodnej wtachać ciężki aparat i wykonać panoramę centrum wsi. Zbudowana dla wzorcowej niemieckiej wsi Golenhofen pompa wodna zaopatrywała gospodarstwa w bieżącą wodę. Przy pagórku przy dzisiejszej ul. Wodnej stała metalowa konstrukcja z wiatrakiem napędzającym pompę.…