Elżbieta Krenz i jej Golęczewo

Atmosfera i architektura Golęczewa uwiodła wielu. Zamieszkała we wsi od 2001 roku Elżbieta Krenz jest artystką i plastykiem. Poprosiłem ją o kilka słów o sobie i o możliwość zamieszczenia grafik jej autorstwa, związanych z naszą wsią.

„Jestem absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz, ale od ukończenia studiów pracuję jako grafik komputerowy i plastyk projektant w wydawnictwach, agencjach reklamowych lub studiach graficznych, a od 11 lat we własnym – Krenz Studio. Zajmuję się także fotografią, ilustracją, rysunkiem i malarstwem w różnych tradycyjnych technikach.

Zamieszkałam w Golęczewie 20 lat temu zamieniając typowe mieszkanie w bloku na poznańskich Winogradach na dom do remontu. I choć jego przebudowa była dość wyczerpująca i czasochłonna, to nie żałuję swojej decyzji, bo teraz cieszę się moim ogrodem, krzewami, sporymi drzewami owocowymi i ozdobnymi, które wtedy posadziłam.”

„Golęczewo poznałam dzięki starszemu bratu i wspólnym przyjaciołom. Od nich dowiedziałam się o unikalnej historii tej wsi i zobaczyłam architekturę zabytkowych domów pojedynczych i całych gospodarstw, stacyjki, szkoły, dawnej karczmy i remizy.

Główna ulica od torów kolejowych do skrzyżowania przy szkole jest wyjątkowa i tworzy klimat naszej miejscowości. Nawet domy opuszczone mają swój urok i wciąż pokazują dawną świetność. Szkoda tylko, że właścicielom często brakuje możliwości ich odnowienia. Dobrze chociaż, że zachowała się dokumentacja fotograficzna i ich inwentaryzacja.”

„Moje rysunki tych malowniczych zabudowań powstały jako ilustracja do artykułu M. Wackermann o historii Golęczewa do poznańskiego dodatku Gazety Wyborczej („Gazeta na weekend” 22-24.04.1992). A detal architektoniczny starej remizy został później wkomponowany w inicjał znaku Stowarzyszenia Golęczewian, do którego należę od jego powstania w 2002 r.”

„Opracowałam również loga innych lokalnych organizacji: KGW „GolęczeWianki”, OSP Golęczewo oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „Edukacja dla Golęczewa”.

W 2016 r. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski na prośbę sołtysa Przemysława Majkowskiego zaprojektowałam tablicę pamiątkową, która została zamontowana przy figurze Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej na Skwerze Pamięci przy głównym skrzyżowaniu dróg w naszej wsi.”

W 2018 roku, na przygotowywanym do remontu budynku dworca w Golęczewie, zawisł baner zaprojektowany przez Elżbietę Krenz.