Gustav i Margarethe Radeck na rodzinnych fotografiach

Dotychczas sylwetek właścicieli golęczewskiej Gospody pod Złotą Gwiazdą sprzed I wojny światowej można było jedynie się domyślać na archiwalnych pocztówkach. Teraz, dzięki drobnej wzmiance odnalezionej w lokalnej gazecie, stają przed nami jak żywi.

Podczas poszukiwania w Internecie informacji o Gustavie Radecku natrafiłem na artykuł w lokalnej gazecie Adlershofer Zeitung z roku 2014. Tekst był poświęcony Annie Gertrud Trampe, z okazji jej setnych urodzin, wspominając, że była córką Gustava Radek (!) z Golenhofen. Wysłałem maila do redakcji i po kilku tygodniach przyszła niespodzianka – mail od Detlefa Trampe, syna Gertrud Anny (córki właściciela golęczewskiej gospody). W kolejnym mailu pan Detlef przesłał kilka zdjęć, w tym zdjęcie Państwa Radeck, siedzących z córką Hermine przed drzwiami golęczewskiego zajazdu (od strony podwórza gospody).

Gustav Radeck, tutaj w mundurze armii pruskiej, ok. 1897 r. Ur. 3 X 1878, pochodził najprawdopodobniej z Leszna.
Margarethe z domu Gehlhar wywodziła się prawdopodobnie z Wągrowca. Tutaj na zdjęciu z dwoma siostrami (Margarethe z prawej).
Margarethe i Gustav – tak wyglądali w pierwszych latach prowadzenia gospody w Golęczewie
Margarethe ze starszymi córkami Hildą – Hildegard Anna Klara (ur. 1911) – i Hermine Anna (ur. 1909).
Gustav Radeck z Hilde i Hermine. Gustav i Margarethe rozwiedli się, a Margarethe wraz najmłodszą córką Gertrud (ur. 1914), matką Detlefa Trampe, przeniosły się do miejscowości Groß Köris w Brandenburgii.
Wkrótce po I wojnie światowej Gustav Radeck sprzedał golęczewski zajazd Romanowi Sroce. Dalsze jego losy są nieznane – ale w latach 30-tych Gustav pojawia się jako właściciel sklepu i restauracji na rynku w Lähn (dziś Wleń, k. Lwówka Śląskiego). To z Wlenia pochodzi powyższe zdjęcie ze zbiorów Detlefa Trampe.
Książka adresowa Wlenia (Lähn) z lat 1930/1931. Reklama interesu Gustava Radeck (towary kolonialne, papierosy, cygara, spirytualia – detal i hurt. I knajpa…). Wg informacji z r. 1940 ten sklep należał już do innej osoby, co mogłoby wskazywać na to, że Gustav wtedy już nie żył. Poniżej wpis z księgi adresowej i adres Gustava z 1930 r.
Artykuł w Adlershofer Zeitung z 2014 r.