
Niezamieszkały od lat dom (dawny numer 34) może stanowić symbol przemijania piękna architektury Golęczewa.

Według spisu osadników Golenhofen, zamieszkał tu Friedrich Krüger z Rostorzitz? koło Kalisza (i żona Bertha z domu Dachwitz). Jeszcze w latach 20-tych XX w. zamieszkała tu polska rodzina Lamch.
Obecnie, z roku na rok budynek niszczeje i coraz bardziej zarasta. Czy kiedyś nadejdzie dla niego ratunek?
Na starych zdjęciach widzimy go na drugim planie, za domem przy ul. Dworcowej 28. Fotografia pochodzi z ok. 1910, zaś kolejna – to widok z lat 50-tych z wiatraka pompy wodnej (arch. Stowarzyszenia Golęczewian).


Zdjęcia z 1992 r. Źródło: Zabytek.pl, domena publiczna



Zobacz wpisy
Rodzina Krüger: pierwsi gospodarze na Dworcowej 26
Internet działa cuda. Dzięki wpisowi w niemieckim forum amatorów genealogii udało mi się nawiązać kontakt z potomkini kolejnej rodziny, która mieszkała w Golęczewie ponad 100 lat temu. Dom na Dworcowej 26 jest od ponad 30 lat opuszczony. Dziś przysłonięty jest przez gęstą zieleń, jesienią przybierającą wspaniałe barwy. Przez kilkadziesiąt lat…
1933: chrzciny Romana Lamcha w „Wielkopolaninie”
Wydanie gazety „Wielkopolanin” z 31 października 1933 r. zawiera ciekawą relację z Golęczewa. Chrztowi Romana Lamcha towarzyszył zjazd narodowców, czyli członków partii Narodowa Demokracja (endecja), którzy w dużej umundurowanej grupie pojawili się na mszy w kościele w Sobocie oraz przedefilowali przez Golęczewo. Rodzina Lamchów mieszkała wówczas w domu przy ul.…
Musisz się zalogować aby dodać komentarz.