Dworcowa 28

Za zielenią kryje się niepozornie wyglądający budynek pod dawnym numerem 35. Według źródeł, pierwszym właścicielem budynku był prawdopodobnie Heinrich Pfahlert z Westfalii; zaś już w 1908 mieszkał tu Adam Kerth z Ilbesheim bei Landau, Nadrenia-Palatynat.

Archiwalne zdjęcia z początku XX wieku pokazują pierwotny wygląd budynku. Od strony ulicy dom posiadał drewnianą werandę, a boczna wschodnia ściana była urozmaicona szachulcem.

Fragment starej pocztówki przedstawia scenę ze żniwiarką z koniem. Jako że stoimy przed domem Dworcowa 28, kto wie czy nie widzimy tu rodziny Kerth. Nad domem po lewej (Dworcowa 30) widnieje dopisane ręcznie nazwisko mieszkającego tam osadnika Hamm.

To samo ujęcie na innej pocztówce przytacza treść przysłowia, które musiało być wymalowane gdzieś na ścianie domu. Niestety skan jest niewyraźny i jestem w stanie odczytać tylko część treści:

Willst du’s ...
dir’s nit mi…
So schau selber
zu alle Ding

Opisywany tu dom jest doskonale widoczny na tym zdjęciu, wykonanym w latach 50-tych z konstrukcji pompy wodnej (arch. Stowarzyszenia Golęczewian).