1911: Remont mostu na Samicy

Most na rzeczce Samica to popularne miejsce spacerowe dla mieszkańców Golęczewa. Urokliwy zakątek Lasu Sobockiego kiedyś miał dużo większe znaczenie – tędy przebiegała droga łącząca istotne miejscowości.

Mapa z 1793 r. Most zapewne już wtedy istniał – według mapy, przebiegała tędy droga między Rostworowem a Sobotą. Rostworowo było bardziej znaczącą miejscowością niż teraz, funkcjonował tam dwór i majątek; zaś Sobocie znaczenie nadawał oczywiście kościół parafialny. Co charakterystyczne, brakuje kreski łączącej most z Golęczewem – nawet jeśli istniała tam droga, to na pewno było to drugorzędne połączenie.

O istotności drogi na Rostworowo możemy się przekonać nawet dziś, obserwując resztki nawierzchni z polnego kamienia, pokrywające fragment prowadzący od mostu w górę. Jak donosi powiatowy tygodnik urzędowy „Kreisblatt des Kreises Posen-West”, w sierpniu 1911 r. ta właśnie droga została zamknięta. „Ze względu na przebudowę mostu na Samicy na drodze z Rostworowa do Golęczewa, droga ta zostanie zamknięta dla ruchu – od cegielni pod Rostworowem aż do Lasu Sobockiego, od 28 dnia miesiąca, na 10 dni” – podpisano, królewski komisarz dystryktu Dittfach.

Warto przy tej okazji zerknąć na mapę z tego czasu, prezentującą tę okolicę (mapa wojskowa Messtischblatt z 1911). Zobaczymy na niej wspomnianą cegielnię (Zgl. – niem. Ziegelei). Gdyby ktoś teraz szukał jej śladów – raczej nie znajdzie, byłem niedawno w tym miejscu, jest to niczym niewyróżniający się fragment lasu.

Lasu zresztą było przed stuleciem znacznie mniej niż dotychczas – droga z Rostworowa do samej rzeki prowadziła odkrytym terenem. Sensu nabiera więc określenie „od cegielni aż do Lasu Sobockiego” – las bowiem zaczynał się już po drugiej, golęczewskiej stronie Samicy. Ale i tam był znacznie mniej rozległy – zaznaczony na mapie cmentarz sobocki (Khf – niem. Kirchhof) był otoczony polami lub łąkami.