Nepomucenowo: zapomniany folwark pod Golęczewem

Dzisiaj wieczorem wybrałem się na spacer tam, gdzie w XIX wieku istniała niewielka miejscowość Nepomucenowo. Mieszkańcy Golęczewa znają to miejsce – przy torach kolejowych, pomiędzy salonem Mercedesa Duda-Cars a przejazdem kolejowym.

Miejscowości i ich nazwy pojawiają się i znikają bez żadnego śladu. Jedną z takich wsi, czy raczej zamieszkanych folwarków, jest Nepomucenowo. Ta nazwa pierwszy raz pojawia się na mapie powiatu poznańskiego z 1836 roku. 10 to liczba mieszkańców – czyli w ówczesnej praktyce jedna, maksymalnie dwie chałupy. Skrót „Vw” oznacza folwark (niem. Vorwerk), co oznacza, że nie była to samodzielna miejscowość, a raczej część majątku w Golęczewie.

Dość oryginalną nazwę miejscowości można wiązać z Nepomuceną Dobrzyńską. Erazm i Nepomucena Dobrzyńscy byli właścicielami Golęczewa na przełomie lat 30 i 40-tych XIX wieku. Nadawanie nazw miejscowych od imienia żony czy córki właściciela było wówczas popularne.

Linia kolejowa Poznań-Piła przecięła otoczenie Nepomucenowa w 1879 roku. Zapewne zakłóciło to jego funkcjonowanie (mogę przypuszczać, że część jego ziemi została wykupiona na potrzeby kolei; opis pochodzi z opracowania „Powiat poznański” E. Calliera z 1887 r).

Po raz ostatni Nepomucenowo pojawia się na niemieckiej mapie sztabowej z 1898 roku (źródło: AMZP). W dolnym prawym rogu widzimy położenie zabudowań – prawdopodobnie jednego budynku, na północ od przejazdu kolejowego, gdzieś na tyłach obecnej hali Duda-Cars. Dojazd do Nepomucenowa był od wschodu – od dzisiejszej ul. Obornickiej.

Dzisiaj nie ma śladu po Nepomucenowie, a niedługo zapewne w tym miejscu stanie kolejna hala…