Kręta 3

Dom na Krętej 3 stanowi pozostałość dawnego golęczewskiego dworu – a dokładnie, jego wschodniego skrzydła.

Golęczewski dwór w trakcie przebudowy na dwa osobne domy. Z lewej dom Kręta 3. Rysunek, wykonany najprawdopodobniej na podstawie zdjęcia z 1906 roku. Źródło: „Ansiedlunsgdorf Golenhofen”, H. Schwochow, 1908

Po przejęciu golęczewskiego majątku przez Komisję Kolonizacyjną, dom został wydzielony jako odrębna własność i otrzymał adresowy nr 1. Według spisu osadników Golenhofen, gospodarstwo objął na krótko osadnik Friedrich II Arwa, pochodzący z Szemlak k. Aradu, Węgry (dziś Semlac, Rumunia).

Później zaś zamieszkała tam rodzina Durdel – aż do 1945 r. Theodor Durdel (ur. Gross Crien / Krzynia koło Słupska) – z żoną Berthą z domu Zuge, a następnie ich syn Karl.

Zobacz wpisy

Album rodziny Durdel

Rodzina Durdel mieszkała w Golęczewie od 1905 do 1945 roku. Mieszkający w Niemczech Manfred Durdel udostępnił nam zdjęcia ze swojego rodzinnego albumu. Na fotografiach oglądamy wieś z perspektywy jednej z tych niemieckich rodzin, które w okresie międzywojennym przyjęły polskie obywatelstwo i pozostały w Golęczewie. Najstarsze z kolekcji zdjęcie pochodzi z…

1908: Golęczewo w rysunkach nieznanego artysty

Dawny dwór, wiatrak pompy wodnej, stara remiza – rysunki tych obiektów Golęczewa zawiera wydana w Lesznie niemiecka broszura propagandowa. Jej autorem jest H. Schwochow. „Ansiedlunsgdorf Golenhofen” to wydana dla potrzeb patriotycznego nauczania szkolnego broszura, opisująca dzieje niemieckiej kolonizacji na wschodzie. Co dla nas ważne, jest tam rozdział o niemieckiej wsi…