Dworcowa 47

Dom, dawniej noszący numer 27, jest dziś niezamieszkany. Według spisu osadników Golenhofen i informacji z księgi uczniów szkoły, jego właścicielem na początku XX w. był osadnik z Helmlingen w Badenii, Christian I Zimmer.

Na niewyraźnej kopii fragmentu starej pocztówki z lewej strony widzimy fasadę tego domu oraz rodzinę osadników – zapewne Zimmerów. Pocztówka zawiera też treść niemieckiej sentencji – porzekadła, które widniało gdzieś na ścianie tego budynku.

„Schelt und Fluch
Nicht in mein Haus
Sonst gehst du bald
Zur Tür hinaus”

„na Wrzask i przekleństwo – nie ma miejsca w moim domu. jak ci nie pasuje – wynocha za drzwi” – luźne tłumaczenie przysłowia

Dom był prawdopodobnie pierwszym we wzorcowej wsi niemieckiej, który został odkupiony od Niemca przez polską rodzinę. Zakupił go Jan Janakowski (w latach 1919-1921). Następnie objęła gospodarstwo rodzina Chrustowskich.

Innym znanym mi starym zdjęciem tego budynku jest ta panorama z lat 50-tych, wykonana z konstrukcji pompy wodnej. Dom Dworcowa 47 widać w tle po prawej stronie fotografii, na prawo od ul. Polnej. Zdjęcie z archiwum Stowarzyszenia Golęczewian.

Kolejne zdjęcia pochodzą z r. 1992. Źródło: Zabytek.pl, domena publiczna