Dworcowa 30

Niedawno odnowiony dom na Dworcowej 30 (dawna numeracja – 36) przedstawia w niemal niezmienionej formie swój stan z czasów wzorcowej wsi Golenhofen. Według spisów osadników, piewrwszym mieszkańcem był tu Alexander Müller (pochodzący najprawdopodobniej znad Morza Azowskiego – wówczas Rosja, dziś pd. Ukraina); zaś już w 1908 gospodarzył tu Jakob Hamm.

Na zdjęciu, pochodzącym ze starej pocztówki, widzimy pierwotny stan domu, wraz ze znajdującym się na lewo bliźniakiem (Dworcowa 32/34). Pod oknem pierwszego piętra na bocznej ścianie widać inskrypcję nieznanej mi treści – jedno z wielu przysłów w Golenhofen.

Na innej pocztówce znajdziemy zaaranżowaną scenę ze żniwiarką z koniem. Czyjaś ręka dopisała nad domem Dworcowa 30 nazwisko Hamm. Można się zastanawiać, czy grupa mężczyzn mieszkała w tym domu, czy może w domu na prawo (Dworcowa 28, osadnicy o nazwisku Kerth).

Od lat 20-tych XX w. zamieszkała tu rodzina Grabowskich (zdjęcie ze zbiorów rodziny Rewersów i Janakowskich).

Nieistniejącą już stodołę gospodarstwa możemy zobaczyć na pierwszym planie obok (zdjęcie ze zbiorów Stowarzyszenia Golęczewian, wykonane w latach 50-tych z pompy wodnej).

Zdjęcie z 1992 r. od podwórza. Źródło: Zabytek.pl, domena publiczna