Upamiętniliśmy golęczewskich ewangelików na cmentarzu

Dziś, 30 października 2022 r. o godzinie 17, wraz z kilkunastoma zgromadzonymi mieszkańcami wsi, dokonaliśmy skromnego uczczenia pamięci Golęczewian wyznania ewangelickiego. Na cmentarnym krzyżu zawisła lista nazwisk zmarłych w latach 1905-1922.

Na ewangelickim cmentarzu na Dworcowej od dziesiątków lat nie ma już tablic z nazwiskami pochowanych. Jednak miejsce jest zadbane, krzaki koszone a często palą się znicze pod krzyżem na środku cmentarza.

Dzisiaj zebraliśmy się, nie tylko zapalając znicze, ale również w pewnym sensie – kończąc z anonimowością pochowanych tu ludzi, zwracając im imiona. Jak powiedziała pod krzyżem pani Maria Bajer „polskie groby są rozsiane po całym świecie, i my również się cieszymy, gdy ktoś w obcym kraju dba o nie i zapali znicz”. Dzisiaj zrobiliśmy to samo – wobec grobów niemieckich ewangelików, którzy zamieszkiwali naszą miejscowość – choć wiemy dobrze, że relacje pomiędzy nimi i Polakami często nie były najlepsze.

Dziękuję wszystkim przybyłym na cmentarz. Zakładam, że to nie koniec działań dokoła tego miejsca. Pojawił się pomysł, by zbierać się co rok w tym miejscu. A także idea solidniejszej, bardziej „godnej” tablicy po polsku i niemiecku. Ja ze swojej strony planuję dokończenie listy zmarłych – uzupełnienie jej o informacje z dokumentów z lat aż do 1945 roku.

Zobacz też:
Po co wspominać zmarłych golęczewskich Niemców?
Lista zmarłych ewangelików Golęczewa

Zalaminowana kartka, umieszczona na krzyżu