110 lat Kriegerverein Golenhofen

Dokładnie 110 lat temu – 9 lipca 1911 roku – został ufundowany sztandar golęczewskiego koła niemieckich weteranów – Kriegerverein Golenhofen.

Koła Kriegerverein to powszechne w ówczesnych Niemczech lokalne stowarzyszenia, grupujące weteranów wojny, żołnierzy i rezerwistów, z silnym nastawieniem patriotycznym czy wręcz nacjonalistycznym. Członkowie Kriegerverein uczestniczyli ze swoim sztandarem w uroczystościach patriotycznych i kościelnych, dbali o pomniki i cmentarze wojenne. Można porównać te grupy do działającego w czasie PRL ZBOWIDu.

Kriegerverein było jedną z kilku organizacji skupiających niemieckich kolonistów z Golenhofen i okolic (zapewne ze Złotkowa, może Chludowa). Pamiątką po nim jest ta pocztówka z wizerunkiem jego sztandaru.

Napis na pocztówce głosi: „Na pamiątkę załopotania (ufundowania) sztandaru Krieger-Verein Golenhofen i okolic – dnia 9 lipca 1911”. Jedną stronę flagi zajmuje godło Cesarstwa Niemieckiego. Na drugiej zaś możemy przeczytać patriotyczne hasło „Ans Vaterland, ans teure, schliess dich an” – „Do ojczyzny, do tego co najdroższe – przyłącz się”. Kompozycję dopełnia zdjęcie ulicy Dworcowej.

Wydawcą pocztówki była firma Bonner Fahnenfabrik – czyli producent sztandarów (notabene firma działa do dziś, obecnie w ramach francuskiej grupy Doublet – jako BOFA). Domyślam się, że flaga dla Golęczewa powstała właśnie w zakładzie w Graurheindorf pod Bonn, a pakiet widokówek był dołączony do sztandaru. Podobne pocztówki z innych miejscowości można znaleźć w Internecie, również wydane z okazji „załopotania sztandaru Kriegerverein”.