Słup drogowy

Przy głównym skrzyżowaniu stoi niepozorny kawał kamienia, regularnie obsikiwany przez liczne pieski. Ani one, ani przechodnie pewnie nie myślą o tym, że… jest to najstarszy zabytek Golęczewa. Może ma 250, a może 300 czy więcej lat? Obdarzmy go więc odrobiną uwagi, a najlepiej – prawdziwą ochroną i szacunkiem.

Zanim powstała wzorcowa wieś niemiecka, skrzyżowanie Dworcowa-Lipowa/Tysiąclecia znajdowało się w szczerym polu. Najprawdopobniej jednak, ten słup stał tam już od dawna, na przecięciu dróg Rostworowo-Chojnica i Chludowo-Sobota. Na tym zdjęciu (fragment pocztówki z ok. 1906 r.) widzimy jego nieco bardziej kanciate kształty niż dzisiaj, ale – najwyraźniej już wtedy nie był pierwszej młodości.

Jak pierwotnie wyglądały takie słupy, możemy zobaczyć na przykład w pamiątkowym parku drogowskazów w Witnicy. Na ścianach słupa malowano farbą nazwy miejscowości, a czasami i odległości.

A może kiedyś warto by w podobny sposób odmalować słup w Golęczewie?

Zdjęcia sprzed pierwszej wojny światowej ukazują na golęczewskim skrzyżowaniu inny, drewniany drogowskaz. Tu, na tablicze widocznej na tle domu Lipowa 2, widać pisaną gotykiem nazwę Chludowo.

Zaś tu (w tle dom Lipowa 3 i nieistniejący budynek gospodarczy przy szkole) drogowskaz pisany gotycką czcionką wskazuje Rostworowo – dziś kierunek na Zielątkowo.