Dworcowa 24

Pierwotnie istniejące na skrzyżowaniu Dworcowej i Krętej domostwo (dom osadniczy nr 33) składało się z osobno stojącego domu mieszkalnego i gospodarczego.

Jak wyglądał ten dom, możemy zobaczyć na tej unikalnej fotografii ze zbiorów Stowarzyszenia Golęczewian. Zdjęcie pochodzi z lat 40/50-tych XX w. Brukowaną ulicą Dworcową maszerują strażacy (pierwszy to Jan Goch, wieloletni sołtys Golęczewa).

Według spisów osadników Golenhofen, pierwszym właścicielem domu był Friedrich Hasemeier z Schledehamm koło Osnabrück w Dolnej Saksonii; ale już w 1908 – Christian II Zimmer ze Steinmauern w Badenii. Później mieszkała tu rodzina Cawein z Ilbesheim bei Landau, Nadrenia-Palatynat (Peter Cawein, żona Magdalena z domu Altermann).

W latach 60-tych stary dom został zburzony, a częściowo na jego fundamentach powstał budynek istniejący dziś.

Pierwszy osadnik, Friedrich Hasemeier, pochodził co prawda z Dolnej Saksonii, ale do Golęczewa przybył z Ameryki. Księga uczniów golęczewskiej szkoły odnotowuje miejsce urodzenia trojga dzieci Friedricha (Auguste, Anna, Willy): Delaware, hrabstwo Defiance, Ohio. Zapis z prawej wskazuje, że rodzina Hasemeierów wkrótce wróciła do Ameryki.