1908: Golęczewo w rysunkach nieznanego artysty

Dawny dwór, wiatrak pompy wodnej, stara remiza – rysunki tych obiektów Golęczewa zawiera wydana w Lesznie niemiecka broszura propagandowa. Jej autorem jest H. Schwochow.

„Ansiedlunsgdorf Golenhofen” to wydana dla potrzeb patriotycznego nauczania szkolnego broszura, opisująca dzieje niemieckiej kolonizacji na wschodzie. Co dla nas ważne, jest tam rozdział o niemieckiej wsi wzorcowej w Golęczewie. To reportaż z wizyty H. Schwochowa, odbytej w naszej wsi najprawdopodobniej latem 1906 roku. Książeczka tworzyła zestaw z dużą (70 x 100 cm) grafiką, przedstawiającą widok Golęczewa według akwareli autorstwa architekta Schelda. Tę grafikę można było zakupić do szkoły również w wersji na płótnie, nawiniętym na pręty.

Dziękuję związanej z Golęczewem Pani Renacie Borsut-Ibe, która zakupioną przez siebie broszurę mi udostępniła i podarowała.

Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł zamieścić pełen tekst tłumaczenia reportażu Schwochowa na tej stronie. Tymczasem dzielę się pięknymi grafikami anonimowego artysty.

Stara remiza (wówczas budynek wielofunkcyjny, obejmujący również piekarnię) zimą. Pod ścianą widać worki z mąką dla piekarza.
Wiatrak pompy wodnej
Dom osadniczy przy ul. Tysiąclecia 2a
Dawny dwór golęczewskiego majątku w trakcie przebudowy w dwa osobne domy mieszkalne (Kręta 3 i Kręta 15). Widać jeszcze zrujnowany łącznik, łączący obie części dworu. To najcenniejszy nabytek – dotychczas nie spotkałem żadnej tak starej grafiki pokazującej te budynki.
Na koniec wspaniała grafika (według akwareli?) przedstawiająca golęczewski rynek. Z lewej widać gospodę. W centrum nieistniejący już dom Dworcowa 55 oraz przysłupowy dom Dworcowa 57. Z prawej budynek szkoły z salą modlitewną. W centrum stoi ozdobna konstrukcja studni.